Důchodkyně Hedvika Podhorská si oběd bere domů a většinou jí ještě část zbude k večeři.

„Doma bych za ty peníze dvě jídla neuvařila. Ale zdražení pro mne znamená měsíčně nejméně dvě stovky navíc, a to není málo. Musím je ušetřit jinde,“ posteskla si osmasedmdesátiletá žena.

Město naposledy zdražilo obědy loni k 1. lednu, a to o čtyři koruny. „Od té doby několikrát vzrostly ceny energii, služeb a potravin. Doplácíme na každý oběd osm korun,“ řekl starosta Miroslav Sládek (ODS) a pokračoval: „Z rozpočtu budou letos dotace pro seniory činit milion dvě stě tisíc.“

Zdražení obědů může znamenat odliv odběratelů: chystá se otevření soukromého Seniorského domu Písek, kde jsou ceny příznivější.

Ředitelka Pečovatelské služby a jeslí Marcela Průšová věří, že se tak nestane: „Vaříme jídla skutečně po domácku, takže i lidová jídla, o která je mezi seniory zájem a která se v restauracích nevaří.“ Za důležité Průšová pokládá to, že senioři se setkávají ve „svém“, takže jde pro ně o společenská setkání.

Senioři se mohou stravovat i jinde, ceny jsou však vyšší než v městském středisku. V ZŠ E. Beneše stojí oběd 59 a v jídelně U Toušků 53 korun. Pro porovnání: V G–centru Tábor se platí 47 korun, v Pečovatelské službě Milevsko 50 a v Ústavu sociálních služeb Krč 49 korun.

Rozhodující jsou především vyšší režijní náklady.

Dalším důvodem je to, že nižší ceny za pečovatelské služby ovlivňují získávání dotací z ministerstva práce a sociálních věcí.

I v cenách služeb je Seniorský dům Písek pro městskou organizaci konkurencí. „Radní proto uložili ředitelce Pečovatelské služby a jeslí Marcele Průšové, aby představila ucelenou koncepci poskytovaných služeb v porovnání se Seniorským domem,“ uvedl starosta Miroslav Sládek.

Pečovatelské služby využívá měsíčně průměrně 296 klientů, každý zaplatí zhruba 415 korun