Nezodpovědností, drzostí a nedisciplinovaností řidičů už nehodlali trpět dál kastelán státního hradu Zvíkov Aleš Kadlčák ani starosta obce František Blažek.

Vjezdu už brzo zamezí sklopná zábrana, která bude před hradem umístěna na náklady Národního památkového úřadu. Klíče od něj budou mít pouze ti, kteří musí zajišťovat chod a provoz hradu a vodní cesty a záchranné složky.

Na požádání a určitou finanční protihodnotu si jej však na parkovišti budou moci půjčit například lidé s handicapem.

Požadavek na vyšší zabezpečení hradu vznesl již dříve kastelán hradu Aleš Kadlčák. „Bylo potřeba nějak vyřešit situaci s pohybem po veřejné komunikaci, která vede přes hrad.

Hodně lidí nerespektuje zákaz vjezdu a jezdí si, jak se jim zachce. Do hradu kolikrát ani nechtějí jít, jen prostě přijedou autem na nádvoří a projdou se tu,“ řekl Kadlčák.

Hrad Zvíkov byl navíc podle bezpečnostních prověrek prováděných na žádost ministerstva kultury označen jako jeden z objektů, u kterého je bezpečnostní riziko kvůli trvalé přístupnosti vnitřního hradu vysoké.

Na základě jednání památkářů, policie, Povodí Vltavy a obce se uskutečnila v dubnu schůzka, jejímž výsledkem je zamezení vjezdu neoprávněným vozidlům. Zastupitelé Zvíkovského Podhradí na středečním zasedání navržená opatření odhlasovali.

„Zamezit volnému pohybu osob či vozidel ve dne ani v noci jsme nemohli, protože hradem vede místní komunikace. Naše povinnost je ale chránit hrad. Jediné, co můžeme ovlivnit, je množství aut, které smí k hradu třeba v noci přijet,“ řekl územní kastelán Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Zdeněk Troup.

Zastupitelům zároveň vysvětlil, že jde o to, aby to občanům vadilo co nejméně, ale památkáři mohli zároveň co nejlépe ochránit hrad.

Nový režim by měl dovolovat průchod a neomezovat občany. Bude také stanoven režim zavírání dolní a horní brány hradu a režim vlastnictví a půjčování klíčů. Během čtrnácti dnů by sklopná zábrana mohla být hotova.