Tato lokalita mezi Putimskou branou a děkanským kostelem Narození Panny Marie navazuje na vloni otevřenou promenádu mezi Kamenným mostem a městskou elektrárnou.

Rekonstrukce Bakalářů stála přes 31 milionů korun, z toho 29 milionů byla dotace z Regionálního operačního programu Evropské unie.

"Písek patří k městům, která věnují trvalou pozornost regeneraci historických center a vrací se jim to ve větším zájmu domácích a zahraničních turistů," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Ten společně se starostou Písku Miroslavem Sládkem přestřihl pásku pod lípou, která zde zůstala z původní zeleně.

I přes nepřízeň počasí se slavnosti zúčastnilo několik desítek občanů, kteří vesměs vyjádřili spokojenost se současným vzhledem lokality Bakaláře. Oceňovali zejména to, že součástí rekonstrukce bylo také zakomponování významných archeologických artefaktů.

"I když se mi celý prostor zdá na první pohled příliš kamenný, myslím, že se Bakaláře stanou opět místem častých procházek Píseckých," vyjádřila své mínění jedna z přihlížejících Marie Marková.

Jiného názoru je architekt Martin Zborník, který bydlí v těsném sousedství Bakalářů.

"Celá rekonstrukce je mementem neochoty písecké radnice diskutovat s občany o důležitých proměnách města. Lidé upozorňovali na to, že zde bude méně zeleně a terčem kritiky jsou také kamenné lavice," upozornil Zborník.

První etapa rekonstrukce Bakalářů trvala přesně rok, dodavatelské firmě Strabag Písek se podařilo původní termín zkrátit zhruba o sedm týdnů.