Sběrné místo Městských služeb Písek v horní části bývalého vojenského garážového dvora u Sv. Václava patřilo až do konce března k nejnavštěvovanějším ve městě. Jezdili sem nejen Václaváci, ale i lidé z dalších částí Písku.

„Nebyl jsem tady od podzimu a teď se nestačím divit,“ kroutí nevěřícně hlavou před zamčenými vraty dvaasedmdesátiletý Jan Hronek. Přijel sem až z Pražské ulice s dvoukolákem, na kterém přivezl kostru kola a další věci, které se už k ničemu nehodí.

„Mám to blíž na Pěník, ale tady byla vlídná obsluha a taky přímo vzorný pořádek. Ale koukám, že sem lidé odpadky vozí dál. Za chvíli to tady bude jako na skládce,“ hrozí se Jan Hronek.

Armáda, která areál prodala, dala městu výpověď, ale tehdy se ještě zdálo, že se nic moc neděje. „S novým majitelem jsme uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí a pronájem měl pokračovat. Jenomže ze strany armády se celá záležitost vleče. Nový majitel nám nemůže pozemek pronajmout, protože zatím nebyl proveden vklad do katastru nemovitostí,“ vysvětlil důvody uzavření sběrného dvora vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra.

Do hledání vhodného pozemku se zapojil i osadní výbor Sv. Václav. „Jednali jsme až na ministerstvu obrany, ale bez výsledku. Podle mého názoru ze strany armády nebyla vůle dojít k nějakému závěru. Navrhli jsme městu celkem šest míst, ale žádné z nich zatím nevyšlo. Nepodařila se ani dohoda s majitelem areálu bývalého Hikoru,“ vypočítal dosavadní kroky předseda osadního výboru Václav Reichl.

Pozemek pro zřízení sběrného dvora nabídl městu další majitel, který od města za to požaduje výměnou nemovitost. „Odbor rozvoje, investic a majetku zkoumá, zda by tato výměna nebyla pro město ztrátová. Výhodou by bylo, že sběrný dvůr by byl na pozemku města,“ uvedl místostarosta Vojtěch Bubník (VPM).

Václav Reichl ale připomíná: „Znamenalo by to vybudovat přístupovou cestu. Nový sběrný dvůr by byl v dolní části garážového dvora až téměř u železniční tratě a po dosavadní cestě by to pro Václaváky znamenalo asi tříkilometrovou zacházku.“

Ještě je v záloze provizorní řešení. Do léta by sběrné místo mohlo být v areálu u dopravního hřiště. Jeho majitel, Svaz technických sportů, na žádost města nereagoval. Zatím obyvatelé Václavského předměstí musí odpad vozit do některého z dalších sedmi sběrných dvorů ve městě.