Téměř tři stovky lidí se ve středu 13. května zúčastnily pietního aktu u památníku obětí romského holocaustu, který stojí poblíž místa bývalého koncetračního tábora u obce Lety.

"Jsem rád, že se u památníku sešlo tentokrát hodně lidí a především mladých, kteří se snaží poznávat historii," uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Připomněl rovněž, že poblíž památníku stále stojí velkokapacitní vepřín písecké společnosti AGPI, jehož odstranění slíbilo již několik předcházejících vlád.

"Budu usilovat o vytvoření nadace, která by shromáždila dostatek finančních prostředků, aby vepřín mohl být vykoupen a zbourán," řekl v průběhu pietního aktu ministr vlády České republiky pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Zdůraznil také, že popírání existence koncentračního tábora v Letech je hrubou neznalostí historie.

Pietního aktu se kromě představitelů romských organizací zúčastnili také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques a další politici a veřejní činitelé.

Táborem v Letech u Písku prošlo od srpna 1942 do května 1943 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 jich zde zemřelo, další byli převezeni do koncentračního tábor v Osvětimi. Památník v Letech odhalil v roce 1995 tehdejší prezident ČR Václav Havel.