Ošetřit tepenné krvácení nebo realisticky namaskovanou otevřenou zlomeninu.

Takové byly dva z úkolů, které plnili mladí zdravotníci na Oblastním kole soutěže mladých zdravotníků, které uspořádala písecká organizace Českého červeného kříže.

„Je to pěkná soutěž. Nejdůležitější je zúčastnit se. Nervózní jsem, ale už se účastním potřetí a časem nervozita opadne. Chodím ve škole na zdravotnický kroužek,“ vysvětluje vedoucí jedné z hlídek Irena Frnková ze ZŠ J.K.Tyla v Písku.

„Letos tu byli žáci jak z píseckých škol, tak i z okolí, konkrétně z Chyšek, Kovářova, Milevska a Mirovic,“ potvrzuje organizátorka souteže Barbora Grunzová.

„Ještě štěstí, že figurantky byly zraněné jen jako, protože většinou by zásah nepřežily,“ říká jeden z rozhodčích, který měl své stanoviště hned u Kamenného mostu.

Zdravotníci zde narazili na dvě alkoholem silně ovlivněné slečny. Jedna měla tepenné krvácení a druhá byla zřejmě v bezvědomí a v obličeji celá bílá.
Mladí muži a ženy měli splnit několik bodů postupu.

Rozhodčí hodnotili i to, zda soutěžící dodrželi správný postup telefonátu na záchranku či zda si před čištěním ústní dutiny figurantky nasadili jednorázové gumové rukavice. Oceňovali i správnou organizaci zákroku.

Vedoucí týmu by totiž měl postup jen naplánovat a do samotného ošetřování se nepouštět.

„O realistickém maskování ran svědčí to, že při nacvičování ošetření se několika menším členům udělalo špatně,“ tvrdí Barbora Grunzová.  

Soutěže se letos zúčastnilo 13 týmů, každý se skládal ze čtyř členů a jednoho velitele. Změnou oproti předcházejícím ročníkům bylo rozšíření o soutěž hasičů „Víš jak se ochráníš“.

Vítězné hlídky ve dvou soutěžních kategoriích, obě ze ZŠ Chyšky, postoupily do krajského kola, které se uskuteční 18. května ve Strakonicích.