„Nedokážu pochopit, jak může být někdo tak drzý, že odmontuje zamčená zadní kola mezi druhou a třetí odpoledne, za bílého dne. Kromě toho v elektrárně byla pracovnice a dveře byly otevřené. Zřejmě šlo o sázku,“ divil se správce elektrárny Marek Anděl.

Zloděj dvou kol naštval i Oldřicha Šimka z Písku. „Když se má konečně něco udělat pro turisty, tak zase přijde někdo, kdo snahu ostatních ničí,“ řekl Šimek.

Martin Opava z Městské policie Písek namítl, že případy krádeží kol řeší často, ale že by někdo odnesl jen část, to je neobvyklé. „Tento případ stále vyšetřujeme, takže k tomu zatím nemůžu nic říct,“ sdělil Opava. Policisté totiž musí prozkoumat záznamy z kamer poblíž elektrárny.

„Kvůli zlodějům bychom chtěli dát kamery jak do expozice, tak i do uličky u elektrárny a na ostrov, kde bude půjčovna lodiček. Pak se takové věci nebudou stávat,“ plánoval Marek Anděl.

Půjčovna funguje v elektrárně od roku 2008. K dispozici je šest bicyklů. Snaha takto přilákat turisty není nová. Před několika lety si mohli lidé zdarma půjčit kola Luboše Blovského.

„Bylo jich patnáct. Stála na náměstí, na nádraží. Brali jsme to jako dobrý nápad a čekali jsme, že kola postupně zmizí,“ řekl Blovský. Nenapadlo je však, že lidé kola rozkradou už za týden.