K 31. červenci začnou dostávat výpověď první zaměstnanci kaplického podniku Kopp Elektrotechnik, s.r.o, který letos končí. Zbylí budou posléze postupně odcházet k datu 31. prosince, kdy bude podnik oficiálně uzavřen.

„K 31. červenci dostane výpověď prvních 22 lidí. Poté budeme postupovat podle plánu, který ještě není zpracovaný. Vše záleží na tom, jak se bude dařit přesouvat výrobu do Tuniska. Nejdříve budou odcházet lidé, jejichž stroje, na kterých pracují, se budou odvážet jako první,“ řekl jednatel společnosti Reinhold Wieth, který v závěru týdne pobýval v kaplickém provozu.

Podle něho společnost lidem vyplatí odstupné v souladu s podmínkami kolektivní smlouvy a zákoníku práce. O dalších detailech jednají s odbory. Jedním z hlavních důvodů, proč dojde k zavření podniku v Kaplici a přesunu výroby do Tuniska, je fakt, že v Tunisku je nižší úroveň mzdy než v Čechách.

„Oficiální zdůvodnění zní, že firma má tři závody, které jsou vytížené jen na 50 procent jejich kapacity. Další příčinou bylo, že Kopp Europa, pod který Kopp Kaplice patří, spadl do červených minusových čísel,“ uvedl Wieth. „Ovšem to rozhodně neznamená, že by zaměstnanci pracovali špatně,“ dodal.

Až hala kaplického Koppu osiří, bude se firma snažit budovy prodat jiné firmě, která by do města přinesla další výrobu. „Pokud by měl někdo zájem, tak by měl přinést práci,“ řekl Wieth.

Zmínil se také, že jednu budovu se budou snažit prodat i s výrobou, to znamená i s jejími zaměstnanci. „V této hale se přivíjejí kabely. Pracuje tam patnáct zaměstnanců,“ dodal Wieth. Mezi zaměstnanci stále panuje špatná nálada. „Nebudu se vyjadřovat,“ zní veškeré odpovědi.