Je již tradicí, že pietní akt se koná od roku 2002 na dvou místech. 5 května roku 2002 byl u silnice pod Stögrovou hutí slavnostně odhalen pomník svobodníka 3.divize US army Charlese Havlaty a od této doby zde pieta začíná.

Po té se pravidelně přesune k pomníku a hřbitovu obětem pochodu smrti, který městem procházel a v posledních dnech války a zde osvobozením skončil. Bylo to těžké vykoupení neboť 95. obětí většinou žen židovského původu zde nalezlo cestu poslední.

Na památku jim byl ve Volarech postaven pomník a vybudován hřbitov, který byl opraven a dán do současné podoby.

Na obou místech položila delegace městského úřadu ve Volarech, kterou vedla starostka Martina Pospíšilová a společně s ní se poklonili a kytici květů položili Robert Pročka místostarosta a zastupitel Jan Zámečník.

Památku posledního zastřeleného vojáka památku obětem pochodu smrti přišlo uctít i několik desítek občanů, kteří zde rovněž položili kytici květů.

Po hymnách ČR a USA , které zahrál dechový orchestr ZUŠ Volary pod vedením Františka Zacha měla krátký proslov starostka Martina Pospíšilová. Na obou místech v krátkém proslovu řekla, že je důležité si připomínat hrůzy války a drahého vykoupení svobody.

A nelze zapomenout na šest let fašistické nadvlády, která měla pro naši zem a celý svět katastrofické následky.

Ladislav Beran