Jako každý rok si lidé připomenou bezohlednost a krutost jak válečných, tak i poválečných let v tomto regionu.

Po pátečním příjezdu nás bude čekat v odpoledních hodinách stavba tábora, kde si bude moci veřejnost ,,osahat“ historickou vojenskou techniku.

Sobotní program bude zahájen v 10.00 hod. pietním aktem u pomníku „Neznámého vojína“ v centru obce, kde bude položena kytice a pak už bude vše ve znamení netrpělivě očekávané bitvy. Německá osádka by měla při osvobozování Kvildy sehrát klíčovou úlohu a zamezit postupu amerických sil.

K hlavnímu střetu dojde úderem jedenácté hodiny dopolední. Ztráty budou jistě na obou stranách, ale doufáme, že vše dopadne podle historického scénáře. Odpoledne bude už patřit dětem, pro které budou připraveny nejen soutěže a táborový oheň s opékáním špekáčků a s country kapelou, ale bude nás čekat i skupina ,,Plzeňští střelci“ s ukázkou historických zbraní z období od 15. do 18. století.

Hlídky MP budou dávat bedlivý pozor, aby vše probíhalo naprosto v pořádku. Cílem celých slavností je připomenutí sledu událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se také střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněné divize.

Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území – Čechoameričan Charles Havlata. Na osvobození prostoru od Kunžvartu se nejvíce podílelo uskupení ,,A“ - XII. sboru 3. armády (g.m. Brown) zvané Red Diamond. Přímo ve Kvildě působila c, která se do tohoto prostoru dostala až z 6. na 7. května. Cesta od Bučiny nebyla přístupná pro četné zátarasy.

To způsobilo zdržení, a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1. května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad, je toho důkazem.

Během jedné noci ve Kvildě zemřelo devatenáct žen a dalších třináct pak během dalšího postupu. Po osvobození byla těla zemřelých pohřbena na hřbitově ve Volarech.

Celý víkendový program se uskuteční jak za podpory Krajského úřadu, Obce Kvilda, Obce Borová Lada, Klubu 4. obrněné divize Plzeň, KuK. Infanterie N.O. - 35 2company Plzeň, 2. pěší divize a 2. rangers Plzeň, Klubu VH České Budějovice a KVH Süd - Panzergrenadier Regiment 36, tak i celé řady sponzorů. Dík patří také místním obyvatelům.

Václav Vostrádovský - starosta obce Kvilda