Když se objeví příznaky chřipky, většina lidí nepeláší k lékaři, ale do lékárny.

„Vždycky jsem si došla pro zásoby Paralenu a druhý den mi bylo líp. Asi to není zrovna nejlepší způsob léčby, ale musela jsem chodit do práce,“ řekla Libuše ze Lhoty u Příbramě.

Dnes by ale Libuše u většiny příbramských lékáren narazila na překážku. Bez receptu by lék s pseudoefedrinem nekoupila a musela by se spokojit třeba jen s Coldrexem, který tuto podpůrnou látku neobsahuje. Některé lékárny se totiž zatím nepřipojily k centrálnímu úložišti receptů, jak jim ukládá nový zákon o návykových látkách.

„Pokud to nebude vyloženě nutné, nepřipojíme se. Chceme chránit osobní data klientů,“ prozrazuje Věra Urešová z lékárny Pharmaland v Příbrami.

„Pokud někdo přijde bez receptu pro lék na chřipku, nabízíme náhradní léky bez pseudoefedrinu, kterých je také dostatek,“ připojuje se Vít Kopečný z příbramské lékárny U Naděje.

K centrálnímu úložišti receptů se zatím připojily jen dvě ze šesti oslovených příbramských lékáren. Tam musí jít lidé pro volně prodejné léky na chřipku s občanským průkazem nebo kartičkou od pojišťovny. Lékárníci tak mají možnost ověřit si, jestli člověk kupuje přiměřené množství léků.

„Na schválení z úložiště lidé nečekají dlouho, alespoň zatím. Stejně bych se časem připojit musela a nestojím o pokutu,“ říká Jana Vasková z březohorské lékárny PharmDr.

„Osobní data lidí jdou stejně do zdravotní pojišťovny a jsou chráněná. Nemám strach, že by je někdo zneužil,“ věří majitel lékárny Pavel Kymla.