Původní plán České pošty na zrušení kamenných poboček v obcích Tálín, Chřešťovice, Veselíčko, Slabčice, Jetětice, Hrazánky a Hrejkovice zmařili aktivní obyvatelé svými protesty.

„Napsali jsme proti tomu petici,“ řekl starosta Slabčic Jaroslav Bouška. „Zřejmě jsme nebyli jediní, protože plán nakonec neprošel. Jak to ale dopadne v budoucnu, nevíme,“ upřesnil Bouška.

Jak přiznala starostka Hana Kašparová, v Hrejkovicích žádný výrazný tlak na Českou poštu nevyvíjeli. „Protesty byly celostátně asi velké, protože u nás se to obešlo bez nich. Nakonec nám jenom zkrátili úřední hodiny o třicet minut, a to se nás nijak vážně nedotklo,“ vysvětlila.

Dočasně má být v červnu uzavřena pouze pošta v Kučeři. Místo ní se zřídí mobilní obslužné a výdejní místo. Zásilky budou rozvážet doručovatelé přímo k adresátovi. Pokud zákazníka nezastihnou doma, uloží ji na určeném místě, kde si ji adresát vyzvedne. V Kučeři zvažují, že by to byla místní hospoda.

„Myslím, že si na to lidé brzy zvyknou,“ řekl starosta Bohuslav Bartůněk.

Výdejním místem v obcích ale může být i obecní úřad, obchod nebo podnikatelská provozovna. Do budoucna se uvažuje, že by ho mohla obsluhovat také soukromá osoba. Starší občané naopak budou využívat možnost motorizované doručovatelské služby na objednávku. Zatím však ještě půjde vše postaru: vyzvednout důchod, zaplatit složenku či poslat balík na poště.

„Kamenné pobočky jsme zrušili zatím jen ve dvou obcích,“ sdělila tisková mluvčí Marta Selicharová. Podle ní platí dohoda mezi Českou poštou a Svazem měst a obcí, že žádná pobočka nebude zrušena bez souhlasu místní samosprávy.