Strach z nákazy prasečí chřipkou mají i lidé na Příbramsku. Lék proti nákaze zvaný tamiflu z lékárenských skladů pomalu mizí, někde není vůbec. Šance na dodání dalších zásob je podle lékárníků mizivá.

„Zájem o lék poroste, ale nejspíš jej už nedostaneme,“ předvídá Zdeněk Šedivý z lékárny Pharmgest v centru Příbrami.

Jak se nám podařilo zjistit, tamiflu má ještě Lékárna Alba u příbramské nemocnice.

Lékárna U Zámku v Dobříši zaznamenala zvýšený zájem o tamiflu hlavně u lidí, kteří se chystají vycestovat do zahraničí. „Nemyslím si, že obava z nákazy je oprávněná, lidé jsou moc vystrašeni. Tamiflu je jediný dostupný lék, takže zájem o něj je pochopitelný,“ říká lékárník Jaroslav Polách.

Sedlčanský Linepharm v včera jen za dopoledne prý prodal pět balení tamiflu. „Ne každý si tento lék může finančně dovolit, a přesto jej lidé kupují. Od ptačí chřipky byl tamiflu ležák. Teď mají hygienici jistě radost, že se zásoby vyprodávají,“ říká s ironií v hlase jednatel sedlčanské lékárenské firmy Miroslav Linhart.

Většina z oslovených praktických lékařů se u pacientů v těchto dnech se zájmem o tamiflu a ani s obavami z nákazy nesetkala.

„Podle mě je to vir jako každý jiný. Samozřejmě, že čekáme a bojíme se, ale lidé by se měli chovat rozumně, hodně větrat a pokud možno nepobývat v přeplněných místnostech. Považuji nakupování Tamiflu za zbytečné,“ myslí si praktická lékařka pro děti a dorost v Příbrami Jiřina Štrobachová.

Lék předepsaný lékařem si musí hradit pacient sám. Stojí zhruba osm set korun.