„Jaderná maturita se poprvé uskutečnila v loňském roce. Mezi školami byl o projekt zájem a proto jsme se rozhodli o jeho opakování. Také letos se přihlásilo hodně studentů. I proto proběhla na školách kvalifikační kola a současně jsme se rozhodli pro studenty připravit dva běhy. Je dobře, že mezi středoškoláky je o jadernou energetiku zájem. Pokud bude rozhodnuto o dostavbě elektrárny Temelín budeme potřebovat další odborníky. Ti by mohli vzejít právě z dnešních středoškoláků,“ říká vedoucí personálního oddělení elektrárny Pavel Šimák, který byl i organizátorem projektu.

Dokonce rekord

Tečkou za třídenním seminářem na temelínské elektrárně byl závěrečný test či oblíbená prohlídka samotné elektrárny. Nejdříve studenti odpovídali na dvacet otázek s tématem jaderná, nejaderná a elektrická část Temelína. Na plný počet bodů dosáhlo čtrnáct studentů.

Sedmnáct se zmýlilo pouze jednou a absolvovali Jadernou maturitu s vyznamenáním. Během testu padl i jeden rekord. Student Jírovcova gymnázia v Českých Budějovicích Přemysl Horáček nejen bezchybně zodpověděl všech 20 otázek, ale časem 2:13 minut překonal o 24 sekund dosavadní rekord z loňského roku.

Na Temelín přijeli studenti z deseti jihočeských středních škol. Nechyběli tu ani žáci z Českobudějovicka, a to z SOŠE Hluboká, SPŠE České Budějovice, z Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka České Budějovice, Gymnázia Týn nad Vltavou a z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.

Vedení elektrárny Temelín si také od tohoto projektu slibuje zvýšený zájem lidé o studia na technických oborech a v neposlední řadě také možný příliv nových a mladých pracovníků.

Veliký zájem

„Cílem spolupráce se středními školami, je přilákat úspěšné absolventy těchto škol na univerzity technického zaměření. Kvalitní odborníky totiž potřebujeme neustále a bez ohledu na to, zda na Temelíně budou stát další dva bloky. Bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny je záležitostí až šesti desítek let a neobejde se bez několika generací kvalitních profesionálů,“ říká tiskový mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

„I proto máme speciální programy také pro vysokoškoláky. Již v srpnu na elektrárně proběhne další ročník Letní univerzity. Při té budoucí inženýři absolvují dvoutýdenní stáž na Temelíně. To jsou již lidé, kteří vážně uvažují o svém dalším profesním uplatnění v energetice a tedy i u nás na Temelíně,“ uvedl Sviták.

Zájem o Jadernou maturitu potvrzují nejen na Temelíně, ale také samotní ředitelé technických středních škol či gymnázií.

„My jsme byli s Temelínem původně domluveni, že do maturitu budou dělat tři až čtyři studenti, ale zájem byl tak veliký, že jsme jich nakonec poslali deset,“ podotýká ředitel českobudějovické Střední průmyslové školy elektrotechnické Čestmír Tschauder. „Zájem studentů o Temelín by byl větší, ale už bylo plno,“ dodává.