Po zpřístupnění věže u děkanského kostela již mnoho let volají obyvatelé i návštěvníci Písku.

„Chodím kolem věže téměř denně už více než třicet let. Dívám se ze zdola nahoru a říkám si, jaké je asi město z ochozů. Zatím nebyla šance se tam dostat.“ řekla jedna z obyvatelek města Kamila Zimová.

Ona i další zájemci o pohled na Písek z výšky se dočkají ještě letos v hlavní turistické sezoně.

I když to nebude v červnu, jak se původně předpokládalo.
Vzhledem k rekonstrukci Bakalářů mohla být věž předána dodavatelské firmě teprve v závěru uplynulého týdne.

„Je to o čtyřicet dní později než byl původní termín, o stejnou dobu se prodlouží dokončení díla. Stavbaři by věž měli opustit nejpozději do 22. července,“ ujistila místostarostka Hana Rambousová (VPM).

Potom už nic nebude bránit tomu, aby se na věž vydali první zvědavci.

„Možnost výstupu na ochozy uvítají jistě nejen místní, ale také návštěvníci města. Takže předpokládám, že to bude významné lákadlo pro turisty,“ uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu městského úřadu Ludmila Koštová.

Historik Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea v Písku připomněl, že trasu výstupu je nutné zabezpečit tak, aby se nic nestalo návštěvníkům a zároveň aby nebyla poškozena tato významna kulturně historická památka.

Návštěvníci musí také počítat s tím, že po více než dvou stovce schodů bude možné vystupovat jen v malých, asi desetičlenných skupinách.

O možnosti zpřístupnění věže se diskutuje již několik desetiletí, ale teprve nyní město podniklo konkrétní kroky k realizaci. Dodavatelem je domácí firma Vertigo, jejíž zaměstnanci mají velké zkušenosti s výškovými pracemi.

Věž kostela, která je v majetku Písku, bude veřejně přístupná poprvé v její dlouhé historii. Úpravy budou stát přes tři miliony korun. Město požádá o dotaci z Evropské unie.