Rozhovor s alergoložkou Jaroslavou Hejnovou najdete ZDE.

Solná jezinka, jak říkají zákazníci Pavlíně Zobalové, majitelce jedné z píseckých solných jeskyň, potvrdila: „Chodí k nám lidé hlavně s potížemi dýchacích cest, lidé alergičtí například na pyly, které jsou v tuto chvíli velmi aktuální, s kožními potížemi. Ale i například při migréně či pokleslé náladě lidem jeskyně pomáhá.“

Provozovnu pravidelně navštěvují i děti z mateřských škol a jako preventivní opatření například v období chřipek se solná jeskyně ukázala jako velmi účinná.

Návštěva trvá zhruba tři čtvrtě hodiny, potom je důležité prostory vyvětrat a vydezinfikovat speciální lampou. „Stane se, že se někomu potíže nejprve zhorší. Například se spustí rýma z ucpaných dutin, tělo se vlastně začne čistit,“ vysvětlila Zobalová.

Ne každý lékař je však návštěvám zcela nakloněn. Alergoložka Alena Novotná se domnívá, že nejdůležitější je, aby pacienti nevysazovali předepsanou léčbu. Metodu rozhodně nezatracuje, spíš doporučuje, ať si každý sám na sobě zkusí, zda mu pobyt v jeskyni může pomoci či nikoliv.

Takzvané pětidruhové solné jeskyně využívají solí, které působí na širší spektrum obtíží. Nejznámější je například sůl z Mrtvého moře, ale dováží se i sůl z Pákistánu nebo Polských solných dolů.  

Ty byly už v minulosti známy svými blahodárnými účinky na zdraví a zejména potíže dýchacích cest. Například i horníci a koně, kteří v dolech pracovali, se prý dožívali vysokého věku.

K účinným látkám, které soli obsahují a blahodárně působí na lidský organismus, patří například jód, kalcium, magnézium, sodík, hořčík a další.
Podle odborníků však speleoterapie při zachování všech platných hygienických a protiepidemiologických předpisů, není zdraví škodlivá, ba naopak.

V Písku jsou tři solné jeskyně, dvě z nich jsou v centru města.

Speleoterapie je léčebná metoda využívající pozitivního efektu pobytu pacientů v krasových či uměle vytvořených jeskyních. Tyto jeskyně mají vliv na průběh některých onemocnění a k terapeutickým účelům se používaly již dávno. Dětem, které mají potíže s dýchacími cestami, velmi svědčí tamní speciální mikroklima.

IVETA NOVÁ