Musí šetřit. „Vzali jsme si hypotéku na byt a manžel teď nemá jistou práci. Moře mám moc ráda a mrzí mě, že se k němu letos nepodíváme, ale jinak to nejde. Pojedeme někam v Čechách,“ vysvětluje mladá žena.

Podle vedoucí oddělení ČR a zahraničních vztahů Městského úřadu Písek Edity Kučerové se dá očekávat, že podobně bude dovolenou řešit více lidí.

„Na veletrzích cestovního ruchu jsme zaznamenali větší zájem návštěvníků než v předchozích letech. Z toho je možno usoudit, že někteří Češi se letos vzdají zahraniční dovolené a budou raději cestovat po našich regionech,“ říká.

V písecké cestovní kanceláři Andante se naopak s menším zájmem o zájezdy do zahraničí zatím nesetkali.

„Situace je stejná jako loni. Chorvatsko a Itálie jsou cenově dostupnými destinacemi i pro rodiny s dětmi,“ popisuje majitelka kanceláře Vladimíra Kuželová.

Markéta Hlavínová z Písku krizi v souvislosti s dovolenou neřeší. Jede už za měsíc s rodinou do Tunisu.

„Jsme ještě poměrně mladí, nemůžeme přece jen chodit do práce a šetřit. Je ale pravda, že známí ze západních Čech se v srpnu chystají na dovolenou k nám. Líbí se jim tu,“ myslí si Hlavínová.

Na turisty spoléhají i majitelé píseckých restaurací.

„Na polední menu ještě lidé chodí, ale večery v týdnu jsou mnohem slabší. Jsem skeptik, přesto doufám, že se situace zlepší s příchodem turistů,“ říká majitel Cafe Restaurantu U Kamenného mostu Tomáš Pokorný.

Informační systém cestovního ruchu Písecka bude od května kompletně aktualizován a v novém designu. Postupně v něm také přibývají nové jazykové mutace. V půli května bude otevřena lokalita Bakaláře s historickými artefakty. Výhledově v druhé polovině roku 2009 by pak mělo dojít i k zpřístupnění věže Děkanského kostela. Od května bude vyznačen nový cyklookruh okolo Písku v celkové délce 75 km, kterou je však možno různě zkrátit podle potřeb a zdatnosti cyklistů. K cyklookruhu bude v píseckém Infocentru k dispozici leták.

Obyvatelé Písku i podnikatelé se shodují, že turisté potřebují důvod pro návštěvu města. Atrakce, historické památky a služby, pokud možno kvalitní a levné.

Písek má pro tuto sezónu připraveno novinek několik. Jednou z nich bude od v poloviny května lokalita Bakaláře s historickými artefakty. Většina návštěvníků města zavítá na také na Kamenný most.