Související článek najdete ZDE.

Za rok řeší desítky případů hendikepovaných dravců, častěji než o onemocnění se ale jedná o zranění. Dostal se někdy do této stanice orel mořský? Jsou případy travičství živočichů časté? Na tyto a další otázky odpovídá vedoucí stanice Libor Šejna.

Vyskytuje se na Písecku orel mořský nebo si myslíte, že tento případ byl spíše výjimkou?
Po dlouhých desetiletích je opět orel mořský na Písecku prokázán trvale, hnízdí zde jeden až tři páry. Snad to tak bude i v budoucnu.

Dostal se k vám už někdy orel mořský?
Mořského orla jsme měli za šestnáct let činnosti stanice jen jedenkrát. Jednalo se o mládě, které spadlo po vichřici i s hnízdem dolů. Druhý den bylo vybudováno na stejném stromě nové hnízdo, mládě jsme vynesli zpět a rodiče jej opět přijali a dokrmili.

Má někdo důvod orly trávit, škodí nějak?
Travič snad nechce otrávit přímo orla mořského, otrávené návnady se podávají na dravce všeho druhu, lišky kuny, vydry, kočky, psy, samozřejmě protizákonně. Orel mořský se živí především rybami a velmi často i uhynulými zvířaty, na což právě doplácí. Úmyslně otrávit tohoto kriticky ohroženého dravce může jen psychicky narušený člověk.

Setkal jste se s otrávenými dravci?
Prokazatelně velmi výjimečně, i proto, že otravy probíhají velmi rychle a dravci tak uhynou.

Orel u Tálína byl otrávený karbofuranem. Má pták, který tuto látku pozře, šanci přežít?
Karbofuran je vysoce toxický insekticid používaný k hubení škůdců na rostlinách v zemědělství. Dravci ani jiní živočichové nemají podle mého názoru žádnou šanci přežít.

Jaký je Váš názor na podobné případy travičství?
Jen za poslední dva roky bylo prokazatelně na území České republiky otráveno karbofuranem nejméně deset orlů mořských a další desítky jiných dravců a šelem. Tálín je první prokázanou lokalitou na Písecku. Doufám, že poslední.Velké nebezpečí číhá i na majitele psů, koček, ale i na lidi, zejména na děti. Karbofuran je vysoce toxický nejen po pozření, ale také po vdechnutí, nebo po potřísnění kůže.

Do čeho se jed dává, aby návnadu zvíře sežralo?
Traviči používají jako návnadu kusy masa, vnitřnosti, uhynulou drůbež a domácí zvířata, ryby. Můžeme se setkat i s navrtanými vejci s dírkou zakápnutou voskem. Otrávenou a neotrávenou návnadu od sebe běžně odlišit nelze. Vysoká nebezpečnost tohoto jednání spočívá také v tom, že na konci všeho je vždy člověk, takže travič otráví dravce, šelmy, ty pak pozřou například divoká prasata a ta končí na talířích nejen myslivců.