Zájemci o nový cestovní pas si musí počkat do středy 1. dubna. Městský úřad Písek do této doby žádosti o ně nepřijímá. Důvodem stopky je změna v dokladu. Kromě fotografie přibude v pasu nově otisk prstu.

Jedinou možností lidí, kteří doklad potřebují v těchto dnech, je pořízení rychlopasu. Ten je ale o devět set korun dražší než klasický, bez nového biometrického údaje a platí jen půl roku.

„Program je již nainstalovaný. Do konce měsíce jsme z technologických důvodů celostátně odpojeni od systému Cestovní doklady s biometrickými prvky,“ vysvětlila vedoucí oddělení správních agend MÚ Písek Irena Strnadová.

Jan Kříž z Písecka o změně nevěděl. „V květnu jedeme na dovolenou a já potřebuji nový pas. Chtěl jsem si dojít na úřad teď, dokud na ně nejsou fronty. Zaváhal jsem. Budu tam určitě čekat ještě déle, než dřív,“ řekl.

Podle Strnadové bude zřízení nového pasu trvat déle o pár minut. „Kromě focení se budou brát otisky z ukazováčku levé i pravé ruky. Pro ověření identity se pak proces ještě zopakuje,“ popsala.

Strnadová ale připouští, že celý proces může trvat i déle: „Pokud se někdo splete a dá dvakrát otisk jedné ruky, pak se musí začít znovu. Otisky budou platit i pro děti od šesti let, které budou mít vlastní pas, ty se mohou splést snáze. Jde také o cvik, na snímání máme vyškoleno sedm zaměstnanců.“

Pro majitele staršího pasu se nic nemění. S dokladem, který má jen jeden biometrický údaj, fotografii, mohou cestovat po celou dobu jeho platnosti.
Cena a doba zhotovení nového cestovního pasu zůstane stejná. Otisky prstů v pasu byly jednou z podmínek pro vstup České republiky do EU.