Stejně tak jim nevadí povinnost mít v obchodě umístěnou nádobu na staré baterie. Prodejna Elsa elektro v Jungmannově ulici v Písku provádí odběr baterií již patnáct let.

„Zpočátku byl problém s tím, že jsme se museli dohadovat s firmou, která nám baterie dodávala. Tenkrát to zákon neřešil. Dneska už se odběr stabilizoval,“ řekl prodavač Petr Provazník.

„Malé spotřebiče nám lidé moc nenosí a velké vůbec. Pračky, ledničky a podobně odvážejí na sběrné dvory. Kdybychom museli brát všechny bez omezení počtu, mohli bychom mít problém s prostorem. Kdyby někdo dovezl tři ledničky, nevím, kam je dát,“ dodal Provazník.

Zákazník elektra Vladimír Baloun souhlasil s odběrem baterií: „Nechápu lidi, kteří vyhazují baterie a televize někam do příkopu, když je tak snadné je odevzdat,“ sdělil.

Vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadě v Písku Miloslav Šatra potvrdil, že lidé v Písku mají velmi dobré možnosti, jak se zbavit baterií i elektrospotřebičů. „Je to možné na každém sběrném dvoře, kterých máme osm, a také mohou lidé použít šest červených kontejnerů na malé spotřebiče,“ řekl Šatra.

Prodavač z prodejny Reta computers Josef Streďák si nevzpomíná, že by jim někdo přinesl spotřebič k recyklaci.

„Baterie tu lidé nechávají, ale spotřebiče ne. Kdyby sem kdokoliv mohl přinést jakýkoliv počet praček a podobných výrobků, museli bychom investovat do zvětšení skladu. A to se nám samozřejmě nechce,“ dodal.

Podle návrhu zákona musí obce od roku 2011 umožnit svým občanům třídit základní druhotné suroviny.