Až o třicet procent klesly od ledna zisky majitelům restaurací v Písku. Může za to ekonomická krize. Lidé mnohem víc šetří, tvrdí podnikatelé. „V prosinci to ještě šlo. Byly firemní večírky a další akce. Od ledna je útrum. Spousta lidí přišla o práci nebo nedostává stravenky. Na oběd jich tak chodí mnohem méně. Večeře odpadly téměř úplně,“ popsal situaci provozovatel restaurace Logry Milan Procházka.

Jeho slova potvrzuje Štěpánka Mikotová (32) z Písecka. „Chodily jsme s kolegyní na oběd do restaurace. V lednu přišel můj muž o práci. Museli jsme proto začít víc šetřit. Dnes se stravenkami, které dostávám v práci, radši zaplatím nákup v obchodě a oběd si nosím z domova,“ vysvětlila mladá žena.

Majitel Cafe Restaurantu U Kamenného mostu Tomáš Pokorný má v restauraci méně hostů hlavně večer. „Na polední menu ještě lidé chodí, ale večery v týdnu jsou mnohem slabší. Jsem skeptik, přesto doufám, že se situace zlepší s příchodem turistů,“ řekl.

Zařízení, která nejsou v centru města, v příchodu turistů pomoc nevidí. „Turisté nás nenavštěvují. Chodili sem na oběd hlavně dělníci z průmyslové zóny. Teď moc nechodí a pracovníci z kanceláří přijdou občas. Bral jsem z pekárny padesát rohlíků, už beru jen dvacet. Situace je asi všude podobná,“ popsal majitel hostince U Kuliče Petr Brůžek.

Také písecké hotely zaznamenaly úbytek klientů. „Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Firmy šetří, když vyšlou zaměstnance na služební cestu, je kratší než dřív. Druhá věc je, že lidé v této situaci cestovat a chodit do restaurace nemusí. Jsme v poklesu o patnáct až dvacet procent,“ uvedl ředitel hotelu Biograf Vít Klásek.

Restauratéři tvrdí, že by jim pomohlo snížení devatenácti procentní DPH. Majitelé provozoven v centru doufají, že v létě přijedou, i přes celosvětovou krizi, turisté, hlavně cizinci a tržba se zvedne. V opačném případě by se některá zařízení podle podnikatelů dlouho neudržela.