V dubnu začne Nemocnice Písek s rekonstrukcí gynekologicko–porodnického oddělení. Na přestavbu získala dotaci ve výši 20 milionů korun z Regionálního operačního programu EU.

Podle lékařského náměstka Jiřího Holana už byla přestavba nutná. „Gynekologii považujeme za jeden ze silných oborů písecké nemocnice, kde se dělají i nadregionální zákroky. Po stavební stránce to byl ale slabší článek,“ vysvětlil.

Anna Faladová (65) z Písecka byla pacientkou na gynekologii před deseti lety. Od té doby se podle ní oddělení moc nezměnilo. „Před třemi měsíci tu ležela moje dcera. Když jsem za ní přišla na návštěvu zjistila jsem, že je gynekologie skoro stejná, jako před lety. Podle mě tu chybí nadstandardní pokoje, a také společné sprchy a záchody na chodbě jsou pacientkám asi nepříjemné,“ řekla.

Rekonstrukcí projde nejen sociální zázemí, ale celé oddělení. „Předělávat se bude ambulance, čekárna, ultrazvukové vyšetřovny, lůžková část i sesterny,“ popsal Holan.

Teď začne přesouvání oddělení. „Část půjde na urologii a část urologie, která bude vyčleněna pro gynekologii, se přestěhuje na chirurgii. Obě oddělení budou samozřejmě oddělena,“ vysvětlil Holan.

Také zástupce primáře gynekologicko – porodnického oddělení Michal Turek si myslí, že rekonstrukce je zapotřebí. „Pacientky i sestřičky budou mít více klidu a soukromí. K dispozici bude moderní JIP a lůžkové oddělení s maximálně dvěma až třemi lůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a zázemím. Odpadne společná šatna, záchody a sprchy. JIP nebude mít čtyři lůžka, ale dva krát dvě,“ popsal.

Dříve bylo oddělení moderní. V současnosti jsou jiné požadavky na vnitřní vybavení a uspořádání oddělení. „Mně osobně stávající oddělení tak nevadí. Lékařská práce se týká spíše přístrojového vybavení či zdravotnického materiálu potřebného k diagnostice a léčbě, a to je na gynekologii na velmi dobré úrovni,“ dodal Michal Turek.

Přestavba by měla trvat necelý rok. Výsledkem bude zcela nové odddělení. Původní zůstane jen půdorys. Klientky by neměly provizorní provoz pocítit. Nebudou omezeny operace ani jiné úkony na ambulanci a oddělení. Poslední rekonstrukcí prošla gynekologie před 12 lety. Celý pavilon byl vybudován v roce 1940.