„Ve čtvrtek odpoledne veliký zájem nebyl, návštěvníky bych spočítal na prstech možná i jedné ruky,“ řekl ředitel Gymnázia Písek Petr Pícha. „Ale v pátek ráno byla situace trochu jiná. Žáci chodili, určitě i proto, že se mohli ulít ze školy,“ vysvětloval ředitel.

„Ačkoliv nemáme údaje o tom, jak dny otevřených dveří ovlivňují zájem o naši školu, děláme je rádi a studenti se také rádi zapojí, když mohou zájemce provádět po škole,“ dodal Petr Pícha.

Již šestým rokem tu studuje Jindřiška Malafová. Chodí do maturitního ročníku francouské sekce šestiletého píseckého gymnázia. Říká, že by neměnila. „Učitelé jsou tu přátelští, myslím si, že Belgičani mají jiný styl výuky. Člověk si zvykne na výuku ve francouzštině. A navíc oni se nám to snaží vysvětlit a třeba i popsat několika způsoby, takže pak chápeme i matematiku,“ tvrdila studentka.

Písecké gymnázium je podle vyjádření svého ředitele výjimečné v jihočeském regionu tím, že poskytuje výuku ve francouzštině. „Některé základní školy si stěžují, že osmiletá gymnázia jim berou nejlepší žáky. Je to pravda, ale naše spádová oblast je hodně široká, vlastně celé jižní Čechy. Přijímáme tak málo studentů, že základním školám nezpůsobujeme problémy. Výjimečné je také, že tu učí rodilí mluvčí z Belgie, jedním z nich je i David Jungblut,“ řekl ředitel Gymnázia Petr Pícha.

Pedagog David Jungblut, který mluví výborně česky, učil už v Belgii. „Věnuji se matematice. V Belgii jsem se dozvěděl, že je možnost jít pracovat do zahraničí. Měl jsem výhodu, že už v té době jsem chodil s Češkou, takže problémy s jazykem nebyly,“ řekl Jungblut.

„Učím tu pátým rokem a limit je šest let. Nevím, zda je možné prodloužení, ale moc se mi tu líbí a zůstal bych v Čechách, i kdybych nemohl učit na Gymnáziu Písek,“ připustil a dodal, že jeho studenti jsou slušnější a mají větší respekt k učitelům, než kdysi ti v Belgii.