Fotografie staveb z 19. a 20. století z různých míst České republiky včera odpoledne ožily osobitým vyprávěním spoluautora úspěšného televizního projektu Šumná města Davida Vávry.

Architekt, básník a výtvarník přijel na besedu s návštěvníky výstavy Šumná a bezbranná. „Seriál Šumná města jsme natáčeli třináct let a pak jsme si řekli dost. Za třináct let člověk zestárne a zešediví a totéž platí i o tomto projektu,“ uvedl David Vávra. Podle jeho slov v plánu je podobný projekt o šumných stavbách českých architektů v zahraničí.

„Málokdo ví, že například hlavní město Bosny a Hercegoviny Sarajevo je z velké části dílem českého architekta. Zatím ale na takový projekt nejsou peníze,“ dodal Vávra.

Výstava fotografií Michaela Míčka Šumná a bezbranná zachycuje převážně stavby a průmyslové areály v severní části republiky a objekty z období reálného socialismu, jejíž výstavba často musela ustoupit vzácným historických a kulturním památkám.

„Jižní Čechy tím nebyly tolik postiženy, protože zde nedošlo k tak velkému rozvoji průmyslu. A Písek z toho vyšel velmi dobře, až na drobné výjimky jeho historické centrum zůstalo zachováno. Je to podle mne nejkrásnější město na důchod,“ myslí si David Vávra.