Teď je proto registrován na úřadu práce. Přesto, že je vojákem z povolání, u armády byl čtyřiadvacet let a má vysokou školu, neměnil by. Jiné místo si nehledá, počítá s tím, že o práci v lese nepřijde.

„Mám vždycky smlouvu na dobu určitou a na pracák jdu v zimě třeba na dva měsíce. Loni jsme začínali v lese od třetího března. Uvidíme, jak to bude letos. Lesy města Písku jsou závislé na dotaci, od toho se odvíjí, jestli a kdy nás naberou zpátky,“ popisuje. Co by dělal, kdyby práce nevyšla, neví. „V mém věku se hledá místo těžko, v dnešní době ještě hůř kvůli krizi. V lese se mi líbí. Není to jednotvárná práce jako ve fabrice u pásu. Jde o fyzickoou práci a ta mi u vojska scházela,“ říká.

Právě sezónní pracovníci tvoří podle vedoucího oddělení trhu práce Jiřího Drába nemalou část v počtu nezaměstnaných. „Ti ale zase odejdou, až začne sezóna,“ vysvětluje Dráb. Dodává, že roste zájem také o zkrácené pracovní úvazky.

Jednou ze zájemkyň o práci na poloviční úvazek je Barbora Brosková (30) z Písecka. „Chci si nechat rodičovskou dovolenou, a dítě dávám do školky jen na čtyři hodiny,“ vysvětluje. Při mateřské pracovala na dohody v občanském sdružení, předtím dva roky v sociální sféře na plný úvazek. Že by nic nesehnala si nemyslí. „Zatím si věřím. Myslím, že jsem nasbírala při rodičovské zkušenosti, které se budou hodit. Kdybych nikdy nepracovala, strach bych asi měla,“ uvažuje. Brosková nemá strach ani z krize. „Doufám, že se konečně začne víc pracovat jen na poloviční úvazky, protože si myslím, že osm hodin je zbytečně moc. Zvláště pro matky s dětmi,“ říká.

Dana J. (56) se naopak bojí, že si práci nenajde. Na úřadu práce je třetí měsíc. Pracovala v jedné z firem v průmyslové zóně.

„Byla jsem vedena jako brigádnice, takže jsem šla ze dne na den. Nevím, co budu dělat, neumím jazyky ani na počítači a mám pár let do důchodu,“ říká žena. Doufá, že krize přejde a vezmou ji zpátky. „Proto nechci říkat, kde jsem pracovala. Třeba by mě pak už nevzali,“ dodává.

Lidé bez práce mají nyní daleko menší šanci najít na Písecku uplatnění, než v průběhu minulého roku. Zatímco v červenci byl na jedno místo zhruba jeden uchazeč, v prosinci připadalo na jedno místo pět uchazečů, v lednu je jich už téměř dvanáct.