„Všiml si jich určitě každý, kdo projíždí krajem. Pro turistický ruch je to přínos. Tabule upozorňují na památky, o kterých lidé neměli tušení. Na vesnické památkové rezervace nebo zajímavé zříceniny, které nejsou tak známé,“ oceňuje záměr kraje Bára Stluková, manažerka Mapcentra na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II.

Podle Stlukové nemusí být efekt okamžitý, stačí, že turista si cíl zapamatuje, dozví se, že existuje a podívá se tam třeba později.

V letošním roce se Jihočeský kraj pustí již do druhé etapy přeshraničního systému značení hlavních turistických cílů. „Cílem projektu je doladění a doplnění první etapy,“ uvedl František Štangl, krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

První etapu kraj realizoval v letech 2006-2008 ve spolupráci s Horními Rakousy. V rámci druhé etapy chce označit dalších 17 jihočeských atraktivních cílů formou takzvaných hnědých tabulí.

„Vydáme také dvacet tisíc kusů nových skládaných map turistických a kulturních cílů Jihočeského kraje a regionu Waldviertel. Na osmi vybraných společných hraničních přechodech s Dolními Rakousy umístíme velkoplošné tabule s mapami,“ přiblížil další plánované aktivity Štangl.

Tabule mají informovat o všech vyznačených objektech v Jihočeském kraji a o významných turistických cílech v regionu Waldviertel.
Předpokládané náklady projektu jsou 2,7 milionu korun, přičemž z fondů EU by mělo být uhrazeno téměř 2,3 milionu korun. Dokončen by měl být do června 2010.


Projekt byl v prosinci loňského roku doporučen ke spolufinancování v rámci Evropské unie v Programu Evropské územní spolupráce Česká republika – Rakousko v letech 2007-2013. „Vedoucím partnerem projektu je Jihočeský kraj, partnerem na rakouské straně se stal Úřad vlády Dolních Rakous,“ uvedl Arnošt Máče z tiskového oddělení krajského úřadu.

Dopad tabulí na turistický ruch je podle Báry Stlukové mnohostranný. „Určitě to přispívá k prodloužení pobytu,“ zdůraznila manažerka českobudějovického Mapcentra.

„Když turista každých dvacet kilometrů vidí zajímavý cíl, spíše se zdrží. Často je také upozorněn na cíl, který zná, ale nespojuje si jej s regionem,“ doplnila Stluková s tím, že velký efekt je u turistů, kteří jedou do jižních Čech „na slepo“.

Osm velkoplošných tabulí chce kraj umístit na větších i menších hraničních přechodech, například Nové Hrady/Pyhrabruck, České Velenice/Gmünd-Böhmzeil, Nová Bystřice/Grametten, nebo Chlum u Třeboně/ Schlag a v dolnorakouské obci Heinrichs bei Weitra.

V první etapě projektu bylo na přelomu července a srpna 2007 v Jihočeském kraji osazeno podél silnic celkem 650 hnědých tabulí. Návštěvníky jižních Čech upozorňují tabule na více než 90 kulturních a turistických cílů. Nákladem 20 tisíc kusů byla také vydána mapa, přibližující vybrané cíle jak na jihu Čech, tak i v sousedících Horních Rakousích. Velkoplošné tabule jsou už i na čtyřech hraničních přechodech s Rakouskem.