„Domovní a bytová správa společně s odborem nyní připravují návrh zásad prodeje, který bude předložen zastupitelstvu 5. března,“ připomněla vedoucí odboru rozvoje investic a majetku města Kateřina Sušická.

Příjem byl zastaven v polovině loňského roku. Zastupitelé se nemohli dohodnout, jaké byty zůstanou nadále v majetku města a za jakých podmínek se doprodají zbylé.

Někteří zájemci o byt teď neví, co bude. „Zaváhali jsme. Dlouho jsme se v rodině dohadovali, zda byt koupíme, až bylo na žádost pozdě. Teď máme obavy, že zaplatíme víc než před rokem. Pokud nám byt město vůbec prodá,“ uvažuje pětatřicetiletý Robert z Písku.

Původně bylo ve hře osm variant. Po jednání politických stran a koaličních uskupení se do finále dostaly dvě. Značnou diskusi za účasti veřejnosti vyvolal prodej bytů s nájemným získaným formou výběrového řízení. Nájemníci si je mohou koupit až po pěti letech.

Prodej bytů v Písku v roce 2007 - 622 bytů
Prodej bytů v Písku v roce 2008 - 854 bytů
Meziroční nárůst - 37 %

„Pokládáme to za nespravedlivé a diskriminující,“ uvedl na jednání zastupitelstva (29. ledna) jeden z nájemníků. Na stranu těchto lidí se postavil Václav Bartoš (nezávislý za ČSSD). „Bylo by to porušení pravidel, pětiletou lhůtu je třeba dodržet,“ oponoval starosta Písku Miroslav Sládek (ODS).

Diskuse se týkala také ceny bytů. Schválený návrh ODS a dalších koaličních partnerů předpokládá, že doporučená prodejní cena bude stanovena jako průměr tří tržních cen získaných nejméně od tří realitních kanceláří.

„Bylo by rozhodně transparentnější vycházet z cenové mapy města,“ připomněl jeden z přítomných občanů Martin Zborník.

Podle názoru starosty Miroslava Sládka je lepší vycházet z ceny v místě a čase obvyklé, která také je nejblíže skutečné tržní ceně.

Město prodá zbylé nájemní byty ze svého majetku, vyjma bytů bezbariérových, v domech s pečovatelskou službou, bytů pro neplatiče nájemného a pro nepřizpůsobivé osoby a bytů s vydraženým nájemným.