VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Evou Veselou: Doplnění

Písek - Ve středu se uskutečnil on-line rozhovor s Evou Veselou. Na některé otázky se ale nedostalo, tak je Eva Veselá zodpověděla dodatečně e-mailem.

6.2.2009 2
SDÍLEJ:

Eva Veselá při on-line rozhovoru v redakci Píseckého deníku.Foto: Deník/ Ondřej Šmíd

Zbytek on-line rozhovoru najdete zde.

Honza: Jaký postoj a vztah máte k Divadlu Pod čarou? Proč opakovaně DPČ žádá o dotace z města a na větší projekty peníze nedostává?

E.V.: Dobrý den,
Myslím, že DPČ má svoje nezastupitelné místo v Písku. Je to soukromý právní subjekt jako třeba Z.I.P. nebo jiné občanské sdružení. To, že žádá opakovaně nikterak nevadí, pokud splňuje pravidla nastavená městem(grantový systém) a dodržuje je. Myslím, že jsme tomuto subjektu dali velkou podporu v minulých letech v hodnotě několika statisíců. K tomu se z městského rozpočtu více jak milion korun investovalo do modernizace nemovitosti, ve které je DPČ v nájmu(budova města). Město dokonce v nájemní smlouvě předalo DPČ podnájemníka s určenou výší podnájmu. Takže DPČ nemusí na nájem shánět peníze. Mají tam k dispozici možnost barového využití, které by jim také mělo dávat příjmy. Mnoho vzpoury vloni bylo z nedostatku informací lidí, kteří do toho byli vtaženi, aniž by tušili jaká je celá pravda. Město naopak DPČ podporuje více než ostatní, kteří v našich zařízení svoji činnost neprovozují, na nic nečekali a sami si sehnali prostory i peníze a od nás očekávají podporu jen v grantovém systému. Do Zlatého fondu by pak měly patřit konkrétní akce s nějakou tradicí a věhlasem. Každá konkrétní akce je pak i kontrolovatelná.

písecký občan: Dobrý den, neuvažujete po Vašich politických neúspěších v Písku a Milevsku o ukončení aktivní kariéry politika?

E.V.:Dobrý den,
Nemyslím, že bych měla neúspěch v Milevsku. Myslím, že vcelku úspěšně jsem působila jako tajemnice Městského úřadu v Milevsku, sestavila jsem skvělý tým na radnici a ráda na tu dobu vzpomínám. Přátelství s většinou z nich stále udržuji. A pak později jsem se stala předsedkyní MS ODS v Milevsku a nejprve se nás scházelo 5-6. Pak jsem si uvědomila, jak je důležité vtáhnout své přátele a aktivisty do věřejného dění. To se mi dobrým systémem a ve spolupráci s ostatními povedlo a během dvou let narostla členská základna na 250%. Pak jsem odešla do Písku, protože již asi deset let jsme s manželem v Písku v té době podnikali,.. a tak mi Písek nebyl v žádném případě cizí, jak se Vám možná zdá. A s manželem jsme konečně opět žili více pohromadě. V Písku jsem se narodila i já, manžel a naše čtyři děti.
A v politice je to jako ve sportu, „…jednou vyhraješ a někdy také prohraješ….ale co tě nezabije, to tě posílí!“ .. a já vím, že je to jen a jen o každém, co chce a nebo nechce dokázat. Nepatřím mezi ty, co to hned vzdávají…. A že to občas hodně bolestné je! Tomu teda věřte.. Již nějaké zkušenosti mám, tak vím, že se změn není třeba bát, ale že je třeba dělat věci jinak!

Zborník Martin: Dobrý den. Reaguji na předchozí odpověď. Jsem rád, že si mé práce vážíte, ač to z vašeho předchozího chování rozhodně nevypadalo. Centrum kultury o.p.s. prosperuje jen díky velice štědrým a nadstandardním dotacím z městského rozpočtu (7,3 mil - nárůst v roce 2009 o 2,3 mil oproti roku 2006-2008, bez provozu divadla + dofinancování z grantů na kulturu). Stejný problém je i se Sladovnou o.p.s. Tyto o.p.s. vámi prosazené navýšení vytvářejí nerovné podmínky na poli kultury ve městě Písku a zapříčiňují stav velkého nedostatku peněz pro činnost ostatních spolků a sdružení v písecké kultuře. Považuji to za nesystémovou chybu, která likviduje kvalitní kulturu ve městě. Je to zásadní chyba, která nebyla vyřešena vámi realizovanou aktualizací strategického plánu kultury.

E.V.: Dobrý večer,
Domnívám se, že v mnohém můžete mít pravdu. Ale po revoluci jsme zdědili mnohá kulturní zařízení, nad kterými si i předchozí zastupitelé lámali hlavy. Museli je opravit, modernizovat. Lidé si volí své zastupitele a ti rozhodli, které budovy se opraví a jak se budou provozovat. Ideální by bylo, kdyby si každý náklady na svoji kulturu uhradil sám(kupoval si ji sám) a bylo by po problému. V Praze přeci existují divadla, která jsou soběstačná. O tom byl spor i vloni v Praze. Proč se má doplácet tomu, kdo si na sebe nevydělá, z dotací a tomu, kdo je schopný, tak nic nedáme? Jak budete třídit, co je dobré a co není? Každý z nás má jiný úhel pohledu. A něco by možná(téměř určitě) nepřežilo vůbec. Máme povinnost zachovat budoucím generacím naši tvůrčí stopu? Myslím, že ano. Převést ze systému plné dotovanosti kulturu do soběstačného systému není jednoduché, zvláště, když se to jako politikum mnohdy zneužívá a velmi špatně objasňuje. Proto jsou soutěžní systémy a k tomu veřejná služba, kterou definuje svými možnostmi v rozpočtu zastupitelstvo města, příp.rada města. Je to jen přechodné opatření, ovšem dlouhodobé. Zkuste vymyslet dobrý systém tak, aby jste nikoho nediskriminoval. To byste musel dotace zrušit všechny a pak by to bylo spravedlivé. Přeci nemůžete chtít po člověku, který nechce chodit na námi naordinovanou kulturu, aby ze svých daní přispíval někomu jinému? On by třeba za ty peníze chtěl cestovat. Nebo jak jste to s tou spravedlností myslel? Vše je možné.Ale jak by to dopadlo? Zkuste o tom přemýšlet, třeba vymyslíte něco lepšího. Já jsem ochotna s Vámi o tom hovořit i nadále, ale respektuji pravidla nastavená naším demokratickým řádem a ctím zastupitelskou demokracii. Ale ani ta není dokonalá, ale jak se zdá, je zcela svobodnější a zatím ji uznávám jako nejlepší systém lidského soužití. Někdy se mi zdají ty diskuze, že se točí kolem toho hledání absolutní spravedlnosti a v každém případě je to zajímavé. Hodně skutečně můžeme vymyslet k lepšímu. Ale kdo posoudí, co je lepší? Chce to cit a otevřenost, ale za to se mnohdy platí..

Filip Štojdl: Cením si Vás za to, že jste dokázala učinit takový razantní krok jako je rezignace, v dnešní době se u politiků vidí spíše pravý opak - drží se židle za každou cenu. Jste odvážná žena. Děkuji Vám za vše, co jste pro Písek udělala a přeji hodně štěstí a požehnání v dalším životě!

E.V.: Dobrý večer,
Je to od Vás velmi milé. Snažila jsem se, ale mám asi skutečně jiný úhel pohledu. I přesto se těším na další spolupráci v zastupitelstvu. Písek i Písečáci mě hodně obohacují… jsem založením spíše extrovert a určitě si najdu jinou polohu pro práci pro město. Baví mě vymýšlet nové systémy a i ktomu jsou třeba změny. Hodně mi k tomu přispívá i současné studium, přímo si v tom lebedím… ale to je asi i mým věkem a „šťastnou planetou“( Řídím se známým, že se člověk nemá trápit tím, co nemůže změnit, ale má se snažit změnit to, co lze…. A zatím snad dokážu odlišit jedno od druhého.. až to nepoznám, bude to horší!) Ale teď vážně, moc Vám děkuju!

Jiřina: Dobrý den, co budete mít dnes k obědu?


E.V.: Dobrý večer,
Teď nevím, ale ta otázka byla asi ke středě a to jsem oběd neměla, jelikož jsme pádili za dědou do nemocnice. Ale mám ráda všechno dobré jídlo. Nevybírám si. Ráda jím v klidu a v radosti.

Karel: Je zajímavé , že životopis jste si aktualizovala a na stránkách stále máte že jste místostarostka, proč?


E.V.: Dobrý večer,
Díky za upozornění, mrknu na to, kde jsem zapomněla aktualizovat. Něco už jsem stihla, ale asi jsem něco přehlédla…

Autor: Ondřej Šmíd

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ SK. C + E. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: CIZ, Požadavky: , ŘP skup. C + E, trestní bezúhonnost, Náplň práce:, Mezinárodní přeprava po celé EU, řízení nákladního automobilu, nepravidelná pracovní doba občas i víkendy, odjezd z centrály okolo 6:00 hod., , Zájemci se mohou dostavit na výběrové řízení dne 5.4.2018 od 9:00 hod. na ÚP Písek, 5. patro, číslo dveří 601.. Pracoviště: Ms transport, s.r.o.- pracoviště topělecká, Topělecká, č.p. 376, 397 01 Písek 1. Informace: Michal Schwarz, +420 724 060 061.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CIZ, Požadujeme:, Základní vzdělání, Ochotu pracovat v třísměnném provozu, Zodpovědnost, manuální zručnost, , Vzhledem k charakteru práce (jemná motorika) je pozice vhodnější pro ženy., , Náplň práce:, Práce pro automobilový průmysl, Obsluha strojů a zařízení, Manipulace s kovovými díly, Samokontrola vyrobených dílů, Vyplňování výrobní dokumentace, , Nabízíme:, Příplatky dle zákoníku práce a kolektivní smlouvy, Stravování přímo v závodě, 5 týdnů dovolené a další volno dle KS, Další benefity dle kolektivní smlouvy a odpracovaných let. Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s., Stanislava Maliny, č.p. 452, 397 01 Písek 1. Informace: Miroslava Sekyrová, +420 382 901 302.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULANT VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , -Vzdělání SOU , -Zkušenosti s řízením vysokozdvižného vozíku, -Základní znalost práce na PC, -1 rok praxe ve výrobě, -Ochotu pracovat v třísměnném provozu, -Zručnost, přesnost, , NÁPLŇ PRÁCE:, -Manipulace s výrobky na pracovišti a ve skladu, , NABÍZÍME:, -Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, -Pracovní poměr na dobu neurčitou, -5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, -Příplatky až 4 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, -13. mzda - 15 000Kč ročně, -Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, -Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, -Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s., Stanislava Maliny, č.p. 452, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zaměstnání na pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, příjemné vystupování, komunikativnost, spolehlivost, AJ nebo NJ na komunikativní úrovni, práce na PC na uživatelské úrovni., Pracovní doba je po 12 h směnách od 8:00 do 20:00 hod. včetně nočních služeb, možné se dohodnout na dnech volna dle potřeby; je možný i zkrácený pracovní úvazek., Zaměstnanecké výhody: volný vstup do wellness centra, stravování. Pracoviště: Krafi group s.r.o. - interhotel amerika, Richarda Weinera, č.p. 2375, 397 01 Písek 1. Informace: Daniel Friedel, +420 604 763 844.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Velikonoce ve škole a v muzeu

Písecko - Víkend bude v Písku a Milevsku patřit také dvěma oblíbeným velikonočním jarmarkům.

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Písecko - Co se chystá v obcích Písecka od čtvrtka 22. března do neděle 25. března?

Posezení se ženami v Záhoří

Záhoří - V pátek 16. března se konalo v Záhoří u příležitosti svátku Mezinárodního dne žen posezení s hudbou a občerstvením.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT