VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Evou Veselou: Doplnění

Písek - Ve středu se uskutečnil on-line rozhovor s Evou Veselou. Na některé otázky se ale nedostalo, tak je Eva Veselá zodpověděla dodatečně e-mailem.

6.2.2009 2
SDÍLEJ:

Eva Veselá při on-line rozhovoru v redakci Píseckého deníku.Foto: Deník/ Ondřej Šmíd

Zbytek on-line rozhovoru najdete zde.

Honza: Jaký postoj a vztah máte k Divadlu Pod čarou? Proč opakovaně DPČ žádá o dotace z města a na větší projekty peníze nedostává?

E.V.: Dobrý den,
Myslím, že DPČ má svoje nezastupitelné místo v Písku. Je to soukromý právní subjekt jako třeba Z.I.P. nebo jiné občanské sdružení. To, že žádá opakovaně nikterak nevadí, pokud splňuje pravidla nastavená městem(grantový systém) a dodržuje je. Myslím, že jsme tomuto subjektu dali velkou podporu v minulých letech v hodnotě několika statisíců. K tomu se z městského rozpočtu více jak milion korun investovalo do modernizace nemovitosti, ve které je DPČ v nájmu(budova města). Město dokonce v nájemní smlouvě předalo DPČ podnájemníka s určenou výší podnájmu. Takže DPČ nemusí na nájem shánět peníze. Mají tam k dispozici možnost barového využití, které by jim také mělo dávat příjmy. Mnoho vzpoury vloni bylo z nedostatku informací lidí, kteří do toho byli vtaženi, aniž by tušili jaká je celá pravda. Město naopak DPČ podporuje více než ostatní, kteří v našich zařízení svoji činnost neprovozují, na nic nečekali a sami si sehnali prostory i peníze a od nás očekávají podporu jen v grantovém systému. Do Zlatého fondu by pak měly patřit konkrétní akce s nějakou tradicí a věhlasem. Každá konkrétní akce je pak i kontrolovatelná.

písecký občan: Dobrý den, neuvažujete po Vašich politických neúspěších v Písku a Milevsku o ukončení aktivní kariéry politika?

E.V.:Dobrý den,
Nemyslím, že bych měla neúspěch v Milevsku. Myslím, že vcelku úspěšně jsem působila jako tajemnice Městského úřadu v Milevsku, sestavila jsem skvělý tým na radnici a ráda na tu dobu vzpomínám. Přátelství s většinou z nich stále udržuji. A pak později jsem se stala předsedkyní MS ODS v Milevsku a nejprve se nás scházelo 5-6. Pak jsem si uvědomila, jak je důležité vtáhnout své přátele a aktivisty do věřejného dění. To se mi dobrým systémem a ve spolupráci s ostatními povedlo a během dvou let narostla členská základna na 250%. Pak jsem odešla do Písku, protože již asi deset let jsme s manželem v Písku v té době podnikali,.. a tak mi Písek nebyl v žádném případě cizí, jak se Vám možná zdá. A s manželem jsme konečně opět žili více pohromadě. V Písku jsem se narodila i já, manžel a naše čtyři děti.
A v politice je to jako ve sportu, „…jednou vyhraješ a někdy také prohraješ….ale co tě nezabije, to tě posílí!“ .. a já vím, že je to jen a jen o každém, co chce a nebo nechce dokázat. Nepatřím mezi ty, co to hned vzdávají…. A že to občas hodně bolestné je! Tomu teda věřte.. Již nějaké zkušenosti mám, tak vím, že se změn není třeba bát, ale že je třeba dělat věci jinak!

Zborník Martin: Dobrý den. Reaguji na předchozí odpověď. Jsem rád, že si mé práce vážíte, ač to z vašeho předchozího chování rozhodně nevypadalo. Centrum kultury o.p.s. prosperuje jen díky velice štědrým a nadstandardním dotacím z městského rozpočtu (7,3 mil - nárůst v roce 2009 o 2,3 mil oproti roku 2006-2008, bez provozu divadla + dofinancování z grantů na kulturu). Stejný problém je i se Sladovnou o.p.s. Tyto o.p.s. vámi prosazené navýšení vytvářejí nerovné podmínky na poli kultury ve městě Písku a zapříčiňují stav velkého nedostatku peněz pro činnost ostatních spolků a sdružení v písecké kultuře. Považuji to za nesystémovou chybu, která likviduje kvalitní kulturu ve městě. Je to zásadní chyba, která nebyla vyřešena vámi realizovanou aktualizací strategického plánu kultury.

E.V.: Dobrý večer,
Domnívám se, že v mnohém můžete mít pravdu. Ale po revoluci jsme zdědili mnohá kulturní zařízení, nad kterými si i předchozí zastupitelé lámali hlavy. Museli je opravit, modernizovat. Lidé si volí své zastupitele a ti rozhodli, které budovy se opraví a jak se budou provozovat. Ideální by bylo, kdyby si každý náklady na svoji kulturu uhradil sám(kupoval si ji sám) a bylo by po problému. V Praze přeci existují divadla, která jsou soběstačná. O tom byl spor i vloni v Praze. Proč se má doplácet tomu, kdo si na sebe nevydělá, z dotací a tomu, kdo je schopný, tak nic nedáme? Jak budete třídit, co je dobré a co není? Každý z nás má jiný úhel pohledu. A něco by možná(téměř určitě) nepřežilo vůbec. Máme povinnost zachovat budoucím generacím naši tvůrčí stopu? Myslím, že ano. Převést ze systému plné dotovanosti kulturu do soběstačného systému není jednoduché, zvláště, když se to jako politikum mnohdy zneužívá a velmi špatně objasňuje. Proto jsou soutěžní systémy a k tomu veřejná služba, kterou definuje svými možnostmi v rozpočtu zastupitelstvo města, příp.rada města. Je to jen přechodné opatření, ovšem dlouhodobé. Zkuste vymyslet dobrý systém tak, aby jste nikoho nediskriminoval. To byste musel dotace zrušit všechny a pak by to bylo spravedlivé. Přeci nemůžete chtít po člověku, který nechce chodit na námi naordinovanou kulturu, aby ze svých daní přispíval někomu jinému? On by třeba za ty peníze chtěl cestovat. Nebo jak jste to s tou spravedlností myslel? Vše je možné.Ale jak by to dopadlo? Zkuste o tom přemýšlet, třeba vymyslíte něco lepšího. Já jsem ochotna s Vámi o tom hovořit i nadále, ale respektuji pravidla nastavená naším demokratickým řádem a ctím zastupitelskou demokracii. Ale ani ta není dokonalá, ale jak se zdá, je zcela svobodnější a zatím ji uznávám jako nejlepší systém lidského soužití. Někdy se mi zdají ty diskuze, že se točí kolem toho hledání absolutní spravedlnosti a v každém případě je to zajímavé. Hodně skutečně můžeme vymyslet k lepšímu. Ale kdo posoudí, co je lepší? Chce to cit a otevřenost, ale za to se mnohdy platí..

Filip Štojdl: Cením si Vás za to, že jste dokázala učinit takový razantní krok jako je rezignace, v dnešní době se u politiků vidí spíše pravý opak - drží se židle za každou cenu. Jste odvážná žena. Děkuji Vám za vše, co jste pro Písek udělala a přeji hodně štěstí a požehnání v dalším životě!

E.V.: Dobrý večer,
Je to od Vás velmi milé. Snažila jsem se, ale mám asi skutečně jiný úhel pohledu. I přesto se těším na další spolupráci v zastupitelstvu. Písek i Písečáci mě hodně obohacují… jsem založením spíše extrovert a určitě si najdu jinou polohu pro práci pro město. Baví mě vymýšlet nové systémy a i ktomu jsou třeba změny. Hodně mi k tomu přispívá i současné studium, přímo si v tom lebedím… ale to je asi i mým věkem a „šťastnou planetou“( Řídím se známým, že se člověk nemá trápit tím, co nemůže změnit, ale má se snažit změnit to, co lze…. A zatím snad dokážu odlišit jedno od druhého.. až to nepoznám, bude to horší!) Ale teď vážně, moc Vám děkuju!

Jiřina: Dobrý den, co budete mít dnes k obědu?


E.V.: Dobrý večer,
Teď nevím, ale ta otázka byla asi ke středě a to jsem oběd neměla, jelikož jsme pádili za dědou do nemocnice. Ale mám ráda všechno dobré jídlo. Nevybírám si. Ráda jím v klidu a v radosti.

Karel: Je zajímavé , že životopis jste si aktualizovala a na stránkách stále máte že jste místostarostka, proč?


E.V.: Dobrý večer,
Díky za upozornění, mrknu na to, kde jsem zapomněla aktualizovat. Něco už jsem stihla, ale asi jsem něco přehlédla…

Autor: Ondřej Šmíd

6.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto.

Studenti budou volit prezidenta podruhé. V prvním kole zvolili Drahoše

Videosouhrn Deníku – pondělí 15. ledna 2018

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

OBRAZEM: Dvakrát hořelo, škody jdou do stovek tisíc

Jindřichohradecko - V noci na pondělí vypukl požár zahradního domku ve Starém Městě pod Landštejnem a v pondělí ráno hořelo stavení v Pleších.

V žákovské lize se mladým házenkářkám Písku daří

Písek, Plzeň - Sobotu strávily starší žačky píseckého Sokola v Plzni, kde se zúčastnily házenkářského miniturnaje v rámci druhého hracího dne žákovské ligy.

Výborné představení basketbalových kadetů

Písek, Plzeň - Extraligoví kadeti do sedmnácti let patří do výkladní skříně píseckého basketbalového klubu.

Noclehárna v Písku se letos rozšíří a bude bezbariérová

Písek - Noclehárna v Sedláčkově ulici, která funguje od září roku 2016, se bude rozšiřovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>