Před dvěma lety porodila Dana V. (27) z Písecka syna Lukáška. Rodila přirozenou cestou. O možnosti téměř bezbolestného porodu ví, ale je přesvědčena, že by ji nevyužila.

„Nechtěla bych, aby do mě při porodu přišla nějaká chemie. Měla bych strach, že to poškodí dítě. Odrodila jsem za dvě hodiny a bylo to úplně v pořádku,“ vysvětluje.

Budoucí maminky se mohou o možnosti co nejméně bolestného porodu dozvědět od svého gynekologa, v nemocnici od porodníků při příjmu na porodní sál nebo v rámci těhotenských kurzů.

Iva K. (30) z Písecka naopak chtěla od začátku rodit bez bolesti. „Hrozně jsem se bála, ale píchli mi epidural a všechno šlo hladce. Byla jsem s ním moc spokojená,“ vzpomíná.

Příznivcem této metody je i primář strakonického gynekologicko – porodnického oddělení nemocnice Alfréd Dőrr. „Určitě je to dobré. Chtěli bychom tuto metodu v budoucnu také zařadit do stálé nabídky komfortnějších porodů. Nyní na to sice máme vyčleněného anesteziologa, ale může se stát, že bude muset k jinému případu,“ popisuje Dőrr.

Dodává, že metoda je velkou výhodou u císařských řezů. „Žena je svědkem příchodu dítěte na svět, slyší jeho pláč a to působí dobře na mateřské vazby.“

V táborské porodnici epidurální analgezii neprovádí. „Máme málo anesteziologů, takže nemáme s touto metodou příliš zkušeností. Porod za pomoci epiduralu je u nás možný jen při komplikacích,“ vysvětluje primář gynekologicko – porodnického oddělení táborské nemocnice Jiří Holub.

Podle píseckého gynekologa Rudolfa Tylla staršího je epidural vhodný hlavně pro prvorodičky. „U prvorodiček trvá porod delší dobu, ale u vícerodiček se může stát, že než injekce zabere, je porod u konce,“ říká.