Nová cena vodného a stočného bude zřejmě i nadále jednosložková. Pokud zastupitelé nezmění své rozhodnutí, což se týká nejen města, ale celé Cenové unie. Na zasedání v uplynulém týdnu k návrhu o úhradě dvousložkovou formou nebylo přijato žádné usnesení.


„Já už ztrácím přehled, jak to s vodou v Písku vypadá. Mluví se nejen o jedno a dvousložkové ceně. Také jsem slyšel o dohadech, kdo bude vodovod a kanalizaci v Písku provozovat. Mám jen obavy, aby výsledkem toho všeho nebylo velké zdražení pro nás, malé odběratele,“ myslí si Roman Kavánek z Písku.


„O ceně vodného a stočného nerozhoduje provozovatel vodohospodářského majetku Písku, ale rada města,“ ujistil předkladatel návrhu nové vyhlášky, starosta Písku Miroslav Sládek (ODS).


To však zpochybnil zastupitel za KSČM Karel Vodička: „Jako opozice nemáme záruku, že cena za vodu se radikálně nezvýší, když rada je jednobarevná.“


Jako jeden z důvodů zavedení dvou složek byla uvedena standardizace ceny, jako u ostatních služeb. Vzhledem k tomu, že město vyhlásilo koncesní řízení na provozovatele vodohospodářského majetku, mohly by být nabídky uchazečů značně rozdílné. Dosavadnímu provozovateli, společnosti Vodovody a kanalizace JČ, letos končí smlouva.


Písek je vedle Strakonic jediným jihočeským městem, kde je pouze jednosložková cena vodného a stočného. Ve Strakonicích je provozovatelem městská společnost.


„Cílem dvousložkové ceny je získat finanční prostředky i od těch odběratelů, kteří odebírají vodu jen omezeně, nebo mají městský vodovod jako záložní zdroj,“ připomněl Petr Matoušek z odboru rozvoje, investic a majetku města Písku. Zastupitel Tomáš Franců (ODS) dodal, že dvousložková cena má motivovat lidi k odběru z veřejného vodovodu.


Nová vyhláška by podle vyjádření členů komise pro infrastrukturu města byla výhodnější pro odběratele ve větších domech, kde by se pevná složka rozložila mezi uživatele více bytů. Naopak větší částku za vodu by platili uživatelé bytů v menších a rodinných domech.


Josef Tesař (KSČM) kritizoval rovněž skutečnost, že voda z Římova je pro město cenově nevýhodná. „Římovská voda je ve vlastnictví Jihočeského vodárenského svazu. O ceně rozhoduje valná hromada, kde jsou rovněž zástupci měst a obcí,“ reagoval starosta Sládek.


Předmětem kritiky ze strany zastupitelů byla také skutečnost, že v návrhu vyhlášky není stanoveno, jaký bude poměr mezi pevnou a pohyblivou složkou ceny.


„Princip dvousložkové ceny je spravedlivější. Je však třeba doladit technické podmínky a předložit návrh znovu zastupitelstvu,“ uvedl místostarosta Písku Vojtěch Bubník.