Potvrdilo to včerejší setkání přímo v plaveckém areálu. Původně mělo jít o jednání v rámci územního řízení o umístění stavby. To se ale změnilo v místy až bouřlivou debatu mezi občany, projektanty a zástupci města.

„Hodně nám vadí, že před rozhodnutím zastupitelstva nikdo občany neinformoval co se chystá a jaké jsou alternativy. Ani dnes mezi nás z vedení města nikdo nepřišel,“ za souhlasného přikyvování přítomných uvedl Raymond Brodský. Zazněly zde i požadavky na vyhlášení místního referenda.

Na připomínku reagoval zastupitel za ČSSD Václav Gavlasz, který ovšem na jednání původně přišel jako zástupce společnosti E.ON, jednoho z účastníků územního řízení.

„Občané měli možnost se k záměru vyjádřit na jednání zastupitelstva, každé je veřejné. Opozice tehdy navrhla, aby se nový plavecký areál stavěl v prostoru pod lesnickou školou, byli jsme však přehlasováni. Rozhodnutí většiny respektuji. Žádost přítomných občanů o vyhlášení místního referenda budu tlumočit radě města,“ sdělil Václav Gavlasz.

Občané navrhovali, aby město postavilo nový areál jinde a teprve potom bouralo starý. „Kde budeme plavat, když bazén zbouráte,“ otá se František Koloušek. Podle dřívějšího vyjádření radního Tomáše Duška (ODS) je město připraveno v případě zájmu zajistit dopravu do plaveckých areálů v sousedních městech.

Členové klubu Turista, ale i další občané navrhovali lokalitu, kde nový bazén postavit: vedle parkoviště u bývalého supermarketu Billa. Pozemky však patří Pozemkovému fondu a malá část dvěma soukromníkům z Prahy. Chystá se zde výstavba velkoskladu nábytku. Ani další navrhované pozemky, například v sousedství obchodní zóny, nejsou v majetku města. Jejich získání by bylo velmi obtížné a drahé.

Architekt Pavel Lejsek ze společnosti Šumavaplan představil projekt: V novém areálu by zmizel venkovní bazén, zůstal by jen vnitřní s celoročním provozem, v létě by odtud byl přístup na terasu a do dalších částí areálu. kromě toho by zde byly vířivky, sauna a různé vodní atrakce.

Na začátku debaty se značně rozcházely názory občanů a projektantu ze Šumavaplanu. „Rozhodně se přimlouvám za to, aby zde bylo nejméně šest drah, aby bylo dost prostoru pro plaveckou školu, sportovní oddíl i veřejnost,“ přispěla do debaty Hana Kudrličková, která bazén pravidelně navštěvuje z celou rodinou. Podle architekta Lejska šest drah nebude problémem.

Dlouhý spor se vedl o to, zda areál bude spíše odpočinkový nebo sportovní. Zatímco architekt Lejsek uvádel výsledky průzkumů, podle kterých návštěvníci spíše preferují welness centra, přítomný Miroslav Gabriel tlumočil jiný názor: „Lidé si chtějí zaplavat a na to potřebují prostor.“

Autoři projektu slíbili vyjít vstříc požadavkům občanů v tom, že koupání malých dětí bude vyřešeno vybudováním samostatného malého bazénku s brouzdalištěm.

„Toto řešení by mělo být vyhovující , protože se tak nebude snižovat kapacita velkého bazénu. Podporuji i vybudování šesti drah, protože na čtyřech dráhách se závody dělat nedají,“ uvedl bývalý šéf bazénu a dlouholetý plavecký trenér Michal Walter.
Také současný vedoucí plaveckého stadionu Jan Liška projekt na vybudování nového areálu podporuje: „Se současným areálem se něco dělat musí. Teď má město možnost získat dotaci. Pokud se řešení oddálí, může dojít k havarijní situaci, jako u divadla, a pak se bude muset bazén třeba ze dne na den zavřít na hodně dlouho, protože nebudou peníze. Podle názoru Jana Lišky po drobných úpravách projekt vyhoví veřejnosti, spotovnímu oddílu i plavecké škole.

Kritika se snesla také na stavbu podzemních garáží. „Město je staví pro svoje úředníky, aby to neměli daleko,“ tvrdil jeden z občanů.
Podle projektu by zde mělo být 169 stání pro návštěvníky bazénu a kromě toho by parkoviště mělo odlehčit centru.

Zazněly i otázky, kdy začne výstavba. „Odpověď je jednoduchá, až budou peníze,“ poznamenal Josef Hrádek, náměstek ředitele Městských služeb Písek, které areál provozují a pokračoval: „Město má nyní šanci získat dotaci z Regionálního operačního programu Unie. Pokud této možnosti nevyužije, ve vlastním rozpočtu se tak velká částka bude těžko hledat, ať již půjde o rekonstrukci nebovýstavbu nového bazénu.“
Dotační program má být vyhlášen v březnu a do dvou měsíců se podává žádost.