Od samotného zřízení v ní jako strážník pracuje Pavel Škoch (49). „Zrovna nedávno jsem měl pestrou noc. Nejdříve jsem vyjížděl k vloupačce na benzinku a hned k dalšímu vloupání do soukromé firmy,“ vypočítává Škoch.
Díky své pohotovosti se může pochlubit zadržením zlodějů či zajištěním celostátně hledaných osob.
Jeho kolegyně Hana Souhradová (34) pracuje ve funkci strážníka od roku 2002. Do té doby byla na místě inspektora veřejného pořádku. „Před několika lety jsme s kolegou zneškodnili tři zloděje při vloupání do garáží v lomu v Lašovicích,“ zavzpomínala na jednu z mnoha příhod.
Náklady na provoz obecní policie jdou z rozpočtu obce. Na letošní rok to bude 850 tisíc korun. Starosta Pavel Hroch považuje tyto peníze za dobrou investici a nedá na fungování obou strážníků dopustit. „Jsem naprosto spokojený. Nejenom že naše policie chrání majetek obce a občanů, ale také hlídá veřejný pořádek,“ říká starosta.
Mobil Pavla Škocha není nikdy vypnutý. V noci vyjíždí do terénu minimálně jednou za týden. Stačí, aby zazvonil telefon, který je napojený na pohybová čidla a za pár minut je strážník v terénu.
Na otázku, zda se dívá rád na akční filmy, se jen usmívá. „Filmové metody jsou dobré jen do filmů, v reálu je to jiné a použít se to opravdu nedá,“ dodává.
Zda obecní strážník má či nemá autoritu se mu však posuzovat nechce. „Mladí jsou dnes jiní než bývali. Jsou odvázanější, bezohlednější, vůči sobě i vůči majetku. Nejhorší je to ale s lidmi, kteří si myslí, že něco znamenají,“ dodává.
Oba strážníci se shodují i v tom, že jim práce opravdu přináší uspokojení. „Dobrý pocit zažíváme, když někomu pomůžeme. Když vám někdo řekne děkujeme, potěší to. I když je to za maličkost. A lidé někdy poděkují i za pokutu,“ dodávají shodně oba.