Vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby Vratislav Němeček říká, že díky zavedení poplatků v minulém roce se snížil počet ošetřovaných pacientů na polovinu.
„Klesl oproti předminulému roku asi o čtyřicet pět procent. Neříkám, že lidé nebyli ošetřeni jinde, ale pokud šli raději k praktikovi, je to správné. Teď jsme si téměř jisti, že nárůst bude na více než sto procent stavu v roce 2007. Dříve sem totiž někteří lidé chodili i dvakrát do měsíce, zatímco za minulý rok jsem je tu neviděli ani jednou. Z toho se dá vyvodit, že asi péči na pohotovosti až tak nepotřebovali,“ dodává Němeček.
„Od prvního února se ruší poplatky na pohotovosti, zatímco u praktiků zůstávají, takže bude mnoho lidí chodit raději k nám,“ stěžuje si lékař a doplňuje, že za minulý rok ošetřili doktoři na pohotovosti v Písku a Čimelicích šest tisíc lidí a na poplatcích vybrali něco přes čtvrt milionu korun. „Peníze chybět nebudou, odváděli jsme je do Č. Budějovic,“ říká Němeček.
Koho se týká rušení poplatků na Písecku:
Lékárna v Nemocnici Písek
Zdravotnická záchranná služba Písek
Lékařská služba první pomoci v Písku a Čimelicích
Nemocnice v Písku je na zrušení poplatků dobře připravena.
„Personál byl proškolen, v čekárnách bude vyvěšen návrh darovací smlouvy, který pacient v ordinaci podepíše. Kdo nechce dar přijmout, může zaplatit a v automatu si vzít lístek,“ řekl Jaroslav Novotný z obchodně ekonomického odboru.
„Automaty necháme v nemocnici a posléze je přesuneme na parkoviště. Hodláme zavést placené parkování a automaty nám k tomu dobře poslouží,“ doplnil Jaroslav Novotný.