„Cenu plastového obalu nebo novinového papíru platím při nákupu. Hodím láhev nebo papír do kontejneru, odkud si ji odebere město. To ji prodá soukromým firmám, za což dostane peníze. Firma poté znovu vyrobí láhev, za kterou opět v obchodě zaplatím. Takže na tom koloběhu vydělá každý, jen já pořád platím. Za peníze, které dám za láhev, může roztřídit směsný odpad město nebo výrobce,“ říká.

Pokud by lidé odpad netřídili, zvýšila by se cena za odvoz směsného odpadu.

Jiní lidé v Písku proto třídí odpad každým rokem více, například množství vytříděného papíru se za minulý rok zvýšilo na téměř třicet tři kilogramů na osobu.
„V Písku je nízký poplatek za odvoz, a je to proto, že lidé dobře třídí. Ztráty ze zvýšených nákladů na dopravu a skládkování odpadu hradíme z prodeje surovin,“ tvrdí Miloslav Šatra z odboru životního prostředí v Písku.

„Bylo by dobré, kdyby tu vznikla stanice na bioplyn. Potom bychom mohli začít s plnohodnotným sběrem biologicky rozložitelného odpadu. Máme na něj v Písku devadesát nádob. Ideální by bylo mít jednu pro dvě až tři rodiny,“ doplnil Šatra.