Místem posledního odpočinku několika stovek vojáků padlých v první a druhé světové válce se stal hřbitov nedaleko Písku v těsném sousedství silnice na Čížovou.
Když před čtyřmi lety armáda definitivně Písek opustila, předala hřbitov v ne příliš dobrém stavu městu. Areál, kde je 352 samostatných a dva velké hromadné hroby, se postupně opravuje.
V listopadu roku 2007 skončila první etapa rekonstrukce, na kterou ministerstvo obrany poskytlo půldruhého milionu, téměř 400 tisíc korun šlo z rozpočtu města. Byly opraveny kříže, pomníky, hroby, kaple a dělaly se rovněž některé terénní úpravy.
„Nyní přichází na řadu vedlejší část hřbitova. Oplocení je značně poškozené nebo zcela chybí, plocha je zarostlá, nerovný terén je zřejmě pozůstatkem původních hrobů. Předpokládané náklady na úpravu jsou zhruba tři a půl milionu korun. Město chce požádat o dotaci ministerstvo obrany,“ uvedla místostarostka Písku Hana Rambousová.
„Bylo už na čase, že se i tento hřbitov dá do pořádku. Jezdím tudy do Vráže a již několikrát jsem si všiml, že tady stávají auta se zahraničními poznávacími značkami. Neudržované pohřebiště by městu dělalo jen ostudu,“ myslí si pětatřicetiletý Pavel Hájek.
Ve vedlejší části hřbitova, kde se nyní chystají úpravy, bylo pochováno asi pět stovek německých vojáků, kteří padli nebo zemřeli na následky zranění. V devadesátých letech minulého století byli Němci exhumováni a převezeni na jiné místo. Už v roce 1959 byli exhumováni vojáci Rudé amády a jejich ostatky byly uloženy na pohřebišti na Lesním hřbitově v Písku. V areálu vojenského hřbitova jsou hroby lidí odsouzených lidovým soudem v letech 1945 až 1947 k trestu smrti.
Plánované úpravy ve vedlejší části hřbitova počítají s oplocením areálu, vyrováním terénu a výsadbou okrasných dřevin. Na severozápadní straně bude umístěna pamětní deska s uvedením historie vedlejší části hřbitova. Před hlavním vjezdem bude parkoviště pro pět aut. Zpevněnou plochu vytvoří zámková dlažba, která umožní přejezd těžké zemědělské techniky na přilehlé pole.