Jana Benešová (27) bydlí ve Volenicích. Od Strakonic jsou Volenice vzdálené zhruba patnáct kilometrů, od Písku 39 kilometrů. Přesto si vybrala k narození prvního syna Michala píseckou porodnici.
„Dozvěděla jsem se, že je tu oddělení dětské JIP, kdyby byly náhodou nějaké komplikace, to ve Strakonicích není. A také jsem slyšela, že je tato nemocnice dobrá,“ popisuje mladá maminka.
Oblíbenost písecké porodnice dokazuje 965 dětí, které se zde v loňském roce narodily. Po českobudějovické nemocnici tak měla písecká porodnice v loňském roce nejvyšší porodnost v kraji.
Jak potvrzuje primář gynekologicko–porodnického oddělení Václav Vlášek, šlo o rekordní počet. „V minulém roce jsme měli více porodů, než předchozí léta. Tolik jich tu bylo naposledy zhruba před šestnácti lety,“ vzpomíná Vlášek.
Poměrně velká část rodiček je z jiných okresů. „Můžou mít různé vazby na Písek, ale mají třeba i zkušenost s nemocnicí a proto se sem vrací,“ zamýšlí se nad důvody primář.
Právě kvůli dobré zkušenosti píseckou porodnici zvolila i podruhé Dagmar Šináklová (30) z Bernartic. „Do Písku to mám blíž, ale hlavně, první dítě jsem rodila před třemi lety v Písku. Byla jsem spokojená, takže i teď jsem jela sem. Jsou tu šikovní lékaři a hodné sestřičky,“ říká.
U budoucích maminek nejsou ani tak žádané alternativní porody, jako co nejmenší bolest. „O alternativní porody není takový zájem, jak se publikuje v médiích. Rok od roku je ale více žádaný pokud možno bezbolestný porod. Tam je otázka podání látek, které snižují bolestivost při porodu, až po takzvaný blok, kdy je velmi snížená bolest při kontrakcích,“ vysvětluje Vlášek s tím, že tyto prostředky pomáhají při porodu i lékařům, protože často uvolní porodní cesty a porod postupuje rychleji.
V loňském roce bylo z celkového počtu 965 dětí narozených v písecké nemocnici 316 píseckých miminek a 21 dvojčat. Věkový průměr prvorodiček byl mezi 25 až 30 lety.