Je to o osmnáct více, než v roce 2007. Tehdy jich bylo šedesát čtyři. Důvody vysvětluje zástupkyně vedoucí Arkády Miroslava Pravdová. „Není to jen o tom, že by se zvyšoval počet případů, ale roli hraje i fakt, že v médiích i televizi se o domácím násilí více mluví.

Oběti se v příbězích často poznávají a konečně se přestávají bát o svém problému mluvit.Více klientů přichází také od chvíle, kdy vstoupil v platnost zákon, podle kterého může být násilník vykázán na deset dní z domu. “

Na centrum se obrací týrané osoby osobně i telefonicky na Linku důvěry. „Pomoc u nás vyhledávají klienti z celého píseckého regionu. Spolupracujeme s Intervenčním centrem v Českých Budějovicích, takže jsou k nám doporučeni i klienti z jiných okresů,“ říká Pravdová.

Příběhy obětí začínají vždy podobně. „Klientka přišla poté, co ji manžel v opilosti zbil. Byl vykázán policií na deset dní z domu. V průběhu hovoru se ukázalo, že ji bije už dva roky, vždy když se opije. Rozhodla se požádat o prodloužení vykázání. Dopadlo úspěšně, násilník byl vykázán na měsíc. Pak ženu odprosil a slíbil, že se bude léčit. Po půl roce přišla znovu. Tentokrát je rozhodnuta neustoupit. Podala návrh na rozvod a manžel se odstěhoval,“ popisuje jeden z případů sociální pracovnice Arkády Markéta Kvasničková.

V loňském roce byl na Písecku zaznamenán nejvyšší počet případů desetidenního vykázání z domu v Jihočeském kraji. Podle statistik Intervenčního centra bylo v kraji vykázáno 50 násilníků, deset případů bylo právě na Písecku.