Příjemné procházky v letních měsících spojené s osvěžením v některém z rybníků na Americe se už opět mohou stát součástí prázdninového programu Písečanů. Byli na to dříve zvyklí.


„Když byly děti malé, chodili jsme sem pravidelně, v létě s plavkami a v zimě jsme občas vzali brusle. V posledních letech jsou však rybníky zarostlé rákosem, na březích je všelijaké křoví. Je dobře, že se to tam dá už brzy do pořádku,“ myslí si Hedvika Tomášková z Písku.


Podle vyjádření jednatele společnosti Lesy města Písku Václava Zámečníka rybníky mají především jiné funkce, ale rozhodně nikdo nebude bránit tomu, aby se zde lidé vykoupali.


„Hlavním cílem obou projektů na opravy a revitalizaci rybníků na Americe a Klášterských je zlepšení retenčních schopností. Tyto rybníky tedy nejsou určeny k chovu ryb, ale k zadržení co nejvíce vody v tomto prostředí a k ochraně města před velkou vodou. I proto je součástí projektu na Americe úprava obtokového kanálu, aby nedošlo k jeho ucpání jako při povodni v roce 2002,“ uvedl Václav Zámečník.


 Revitalizace rybniční soustavy na Americe je již z části hotová. Práce na dalších nádržích již začaly odvozem bahna a čištěním břehů, dodavatel, písecký Strabag, by do léta měl skončit.


„Celý projekt bude stát 8,8 milionu korun, podíl města je zhruba třímilionový, ostatní je dotace z Operačního programu životní prostředí,“ připomněl Petr Jelínek z odboru rozvoje, investic a majetku města Písku.


Na opravu se připravují čtyři Klášterské rybníky: Velký, Prostřední, Nový a Nohavice. Celkové náklady budou 13,8 milionu, téměř dvanáct milionů Písek dostal opět z Operačního programu životní prostředí. Klášterské rybníky by měly být hotové do léta roku 2010, ale město má předběžný příslib od dodavatele, že lhůtu zkrátí.


Zásahy na rybnících obnoví jejich funkci jako biocenter, úprav se dočká také zeleň na březích a okolí.
Obyvatelům a návštěvníkům města se tak vrátí jedno z oblíbených výletních míst.