Lékař si ráno otevře e–mailovou poštu a mimo jiné tam najde vzkaz od jednoho z pacientů: „Došel mi lék, pošlete, prosím, recept.“ Doktor několikrát ťukne do klávesnice počítače a žádost vyřídí.
Obrázek ze světa sci–fi? Vůbec ne. Zatím ojedinělé případy současnosti, ale za pár let možná už zcela běžná záležitost.
„Tak na to se už těším. Svého gynekologa sice vidím ráda, ale čekat každého čtvrt roku dlouho v čekárně, až mi napíše recept na antikoncepci, to mi dělá problémy,“ těší se třicetiletá Šárka. Její kamarádka Martina už tak nadšená není: „U antikoncepce to beru, ale co ostatní léky. Já budu raději, když mne doktor vyšetří osobně a ne přes počítač.“
Projekt elektronického receptu spouští od začátku letošního roku Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle něj mohou pacienti o předepsání léku požádat prostřednictvím internetu nebo mobilu a dostanou od lékaře identifikační číslo. Na jeho základě si lék vyzvedne v kterékoli lékárně.
„Je na odpovědnosti lékaře, zda předepíše léčivo, aniž by pacienta vyšetřil a ověřil správnost užívání,“ uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.
Lékárny by na elektronické recepty měly být technicky připraveny do konce března letošního roku. „Nebude to problém, mám již zavedený rychlý internet, na který se přidá potřebné zařízení,“ konstatoval Jiří Klement, majitel lékárny v Protivíně a pokračoval: „Myslím ale, že je to hudba budoucnosti, zejména starší lidé zůstanou u klasických receptů.“
Ani lékaři příliš nevěří v rychlé rozšíření žádostí o předepsání medikamentů prostřednictvím internetu nebo mobilu. „Elektronické recepty jsou určitě krokem správným směrem. Ale masovější rozšíření je záležitostí spíše let než měsíců,“ uvedl Jan Kolář, okresní zástupce Sdružení praktických lékařů v Písku.
Pro osobní kontakt s pacientkou je písecká gynekoložka Dana Preslová: „I když opakovaně předepisuji stejný lék, pokládám za důležité s pacientkami hovořit o současném zdravotním stavu. Občas se tak odhalí vážné zdravotní problémy, které žena nepokládá za důležité.“