Zvláště v zimním období při nízkých teplotách se vlhkost sráží na okenních sklech a proniká do zdí. Vzhledem k tomu, že v bytovkách žijí většinou rodiny s dětmi, je pro ně plíseň obzvlášť nebezpečná.

„Byty ve dvou domech čp. 156 vznikly přestavbou zrušené mateřské školy před dvanácti lety, a dosud se neblahý stav nepodařilo úspěšně vyřešit. Používání protiplísňových chemických přípravků, ani doporučované větrání příliš nepomohlo,“ říká albrechtický starosta Václav Kaifer.

Obec se proto odhodlala k radikálnímu kroku. Příští rok budou ve všech bytech vyměněna nevyhovující stará okna za nová plastová a kolem nich bude instalována izolace.

Obec do této akce investuje 990 tisíc korun pouze ze svého rozpočtu. Pro nájemníky je příznivá zpráva, že se jim náklady na rekonstrukci nemohou odrazit na zvýšení nájemného. Toho se mnozí obávali.

Původní plán byl ale poněkud jiný. Předpokládala se celková výměna izolace domů v hodnotě přibližně 3 800 000 korun. Po bouřlivé debatě na zasedání rady obce byla ovšem přijata úspornější varianta. „Je to kompromis technických, a hlavně finančních možností,“ zhodnotil výsledek dohody Václav Kaifer na jednání prosincového zastupitelstva.

„Už dříve bylo v bytovkách zajištěno odvětrávání koupelen i páry v kuchyních. Teď bude důležité, aby nájemníci byli rozumní a často větrali,“ doplnil starosta.

S přílišným větráním je ovšem v těchto bytech potíž vzhledem ke způsobu vytápění. Není jiná možnost než používat elektrické přímotopy či olejové radiátory, což při cenách energie, a po razantním zvýšení ceny elektřiny v roce 2009, není a nebude právě levná záležitost.