„Pár jich ještě máme, přibližně deset dávek. Distributor nám další přiveze až po prvním lednu, takže se může stát, že je nebudeme koncem roku mít,“ říká Jitka Uhrová z tohoto centra.

 „Vakcín proti klíšťové encefalitidě máme dost, i když se v posledních dnech zvýšil zájem o očkování kvůli nově vyhlášené akci Všeobecné zdravotní pojišťovny, “ doplňuje.

„Chodím na očkování proti chřipce i klíšťové encefalitidě pravidelně už pět let a evidentně to pomáhá, jsem méně nemocný než před tím,“ pochvaluje si Ladislav Surma z Písku.

Eva Chmelíková z Písecka má jiný názor: „Očkovat jsem se nechala jednou před pár lety a stačilo to. Dostala jsem potom mnohem horší chřipku než normálně. Už bych se očkovat nedala.“

V píseckých lékárnách mají vakcín dost. „Vakcíny proti chřipce i proti klíšťové encefalitidě zatím máme. Za prosinec jsme prodali pouhých pět dávek proti chřipce. Zájem o toto očkování se postupně snižuje, období k němu vhodné už totiž pomalu končí,“ popisuje Jana Pospíšilová z Lékárny Dr. Max.

Na Písecku byla minulý týden nemocnost chřipkou 1291 lidí na sto tisíc obyvatel, ve srovnání s předchozím týdnem však stoupla o pět procent.
Proti chřipce je v České republice očkováno sedm procent obyvatel, průměr v Evropské unii je dvacet dva procent. Cílem Světové zdravotnické organizace je proočkovanost třetiny celé populace. Podzimní měsíce jsou nejvhodnější dobou pro očkování.

Proti klíšťové encefalitidě je u nás očkováno asi šestnáct procent populace, například v Rakousku je to téměř devadesát procent. Účinnost očkování je skoro sto procentní. V České republice zatím nebyl zaznamenán případ nakažení očkovaného člověka.