Dům ve Svatoplukově ulici č. 211 u přemostění železnice a silničního obchvatu, rozhodně není dobrou vizitkou města. Z frekventované silnice to spíše vypadá na vybydlený a opuštěný objekt.


Ale v bytech, z nichž některé jsou i druhé kategorie, žije v současné době třináct rodin. Jde výhradně o neplatiče nájemného a sociálně nepřizpůsobivé občany. Pro některé je to místo, které je donutí přehodnotit priority, vyrovnat dluhy a změnit život. Některým tento způsob života, odkázaný většinou na sociální dávky, vyhovuje, další spadnou ještě níž, až do holobytů v Purkraticích.


V objektu je jedno ze tří středisek občanského sdružení Naděje. „V rámci sociálně aktivizační činnosti pomáháme řešit problémy celých rodin, aby lidé měli zodpovědnost vůči sobě, dětem, rodině,“ říká vedoucí písecké Naděje Petr Hladík.


Stav domu i chování jeho nájemníků je předmětem kritiky občanů. „Tady v okolí se tomu jinak neřekne než dům hrůzy. Otlučená okna a dveře, všude plno špíny a odpadků, často se odtamtud ozývá křik. Tenhle barák dělá Písku ostudu,“ shodují se starší manželé, kteří mířili do svého domku ve Strakonické ulici.


Vždycky tomu tak ale nebylo . „Architektonicky zajímavý objekt byl postaven v letech 1892 až 1893 a v prvním roce tam bydlelo sedmdesát studentů lesnického běhu tehdejší Rolnické školy,“ připomněl ředitel Prácheňského muzea v Písku Jiří Prášek.


Nyní už značně zdevastovaný objekt patří městu a to chce situaci řešit. „Připravili jsme pro radní dvě varianty. Ta první počítá s opravou střechy a pláště. Celková rekonstrukce objektu by ale předpokládala vybudovat náhradních dvacet bytů pro neplatiče a těžko přizpůsobivé občany, což by stálo až pětadvacet milionů korun,“ vypočítává ředitelka Domovní a bytové správy (DBS) Písek Zdeňka Řezáčová.


Tyto byty by mohly vzniknout ve stávajícím areálu v Purkraticích, kde byty pro neplatiče a nepřizpůsobivé lidi již jsou. Podle názoru DBS by se daly přestavět nevyužité skladovací haly a technické budovy.


„Tuto variantu radní odmítli, mimo jiné proto, že v Purkraticích by bylo velké soustředění sociálně nepřizpůsobivých občanů. Proto jsme se nakonec přiklonili k variantě opravit ve Svatoplukově ulici to nejnutnější – střechu a plášť domu,“ uvedl k rozhodnutí radních místostarosta Vojtěch Bubník. (VPM). Oprava by měla stát necelých šest milionů korun.