Dnes je v Americe. Až se aklimatizuje, čeká ho půlroční speciální výcvik. Pak bude střežit letiště. Jeho schopností si všimli pracovníci útulku. „Dali jsme mu jméno Blesk. Když se u nás totiž dostal trochu do formy, všimli jsme si jeho rychlosti a šikovnosti na aportování,“ vypráví vedoucí strakonického útulku Emil Cedl.

O Bleskovi řekl Cedl svému příteli, který cvičí psy k záchranářským pracím a vyhledávání drog. „Na první pohled bylo znát, že má talent, píli a vytrvalost. Mám informace, že v USA je spousta českých psů a dávají jim dokonce i české povely,“ říká cvičitel psí školy.

I takové příběhy zažívají psi v útulku ve Strakonicích, který vybudovala společně města Písek a Strakonice. 7. prosince oslavil rok od svého otevření.
Mezi obyvateli Písecka má velký ohlas. Potvrzuje to Petra Jirošová z Písecka.

„Byla jsem se v útulku podívat a nadchnul mě přístup zaměstnanců i prostředí, ve kterém psi žijí. Na rozdíl od útulku, který měl pan Korbel v Písku. Byla jsem tam a chlupáčů mi bylo moc líto,“ vzpomíná. Spokojená je i místostarostka města Písek Hana Rambousová.

„Ještě, že útulek máme, a že tak dobře prosperuje. Chválí ho i písečtí a osobně znám mnoho lidí, kteří si odtud psa osvojili. Investice města do něj byla smysluplná a posloužila dobré věci,“ říká.

Výstavba útulku ve Strakonicích znamenala pro Písek vyřešení několikaletého problému s opuštěnými psy a sporu s ochránci zvířat, kterým se nelíbil přístup ke zvířatům umístěným v píseckém soukromém útulku Zdeňka Korbela.

Od otevření zařízení v něm našlo domov na 257 psů z Písecka i Strakonicka, 185 jich bylo dáno k adopci, 52 vráceno původnímu majiteli a osm zvířat muselo být ze zdravotních důvodů utraceno. V současné době je v útulku třináct psů. Výstavba začala vloni v létě. Pořizovací náklady byly 8,2 milionu korun.