To je ve zkratce vystižení postoje neziskových organizací v Písku ke stávce sociálních služeb. „My jsme pouze vyvěsili na dveře leták, že se stávkou sympatizujeme. Situace je opravdu neudržitelná. Peněz máme méně a méně a pokud bychom chtěli například zvýšit platy, neměli bychom na vybavení kanceláře,“ říká Dana Hrychová z Mesady.

„Může se stát, že pokud dojde k dalšímu úbytku financí, budeme muset bohužel omezit poskytované služby,“ doplňuje Hrychová. „Když bychom opravdu dneska nevstali z postele, většina lidí by to nijak více nepocítila, ale naši klienti by trpěli tím, že by například neměli nakoupeno nebo by ztráceli sociální kontakty,“ uzavírá za Mesadu Dana Hrychová.

Mírnou formou se připojilo také sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus. „My dostáváme zatím přiměřené prostředky, nemůžeme si nějak stěžovat. Víme ale, jaká je situace u jiných podobných sdružení, proto také symbolicky stávkujeme,“ uvedla ředitelka organizace Miluše Bálková.

Nezisková organizace Naděje stávku jako formu vyjednání zásadně odmítá. „Jsme přesvědčeni, že rozumné vyjednávání je mnohem lepším a efektivnějším prostředkem k získání peněz než vyhrožování,“ vysvětlil Petr Hladík z písecké pobočky.