„Před měsícem jsem prodával Škodu MB 1000, kterou jsem měl více než 40 let. Na řízení už se přece jen ve svém věku necítím,“ přiznává. „A navíc jsem se dočetl, že se v novém roce bude platit ekologická daň. Schválně jsem nabídl auto za nižší cenu, protože jsem čekal, že o něj bude málokdo stát. Ale zájem byl veliký, přihlásilo se mi více než třicet lidí. Myslím, že lidi, kteří mají nákup starších aut jako koníček, zákon diskriminuje.“

Naproti tomu student Adam Slezák zákon přivítal. „Vůbec by mi nevadilo, kdyby určitá auta měla zákaz jízdy po českých silnicích. Co člověk občas vidí u supermarketů, to jsou doslova vraky vhodné jedině k likvidaci, k jízdě určitě ne. Do většiny vesnic také jezdí autobus nebo vlak, takže člověk auto ani nepotřebuje,“ tvrdí.

„Navíc se po novém roce zvýší bezpečnost na silnicích, protože čtyřicet let staré vozy nemohou při nejlepší vůli odpovídat dnešním standardům. Doufám, že přestaneme být vrakovištěm Evropy,“ doplňuje Slezák. Údaj o tom, jakou EURO normu vaše auto splňuje, najdete v osvědčení o registraci vozidla, takzvaném velkém technickém průkazu.