„Sbírat jsem je začal na střední škole. Přišel tam tenkrát jeden kluk a ukázal nám nějaké nálepky. Ani jsem v té době netušil, že jich tolik existuje. Začal jsem se pomalu seznamovat s dalšími sběrateli a koníček mi vydržel dodnes,“ vzpomíná.

Rozšířit svou sbírku přijelo v sobotu na burzu, která se konala při příležitosti 55. výročí Klubu sběratelů v píseckém Kulturním domě, na šedesát sběratelů z celých Čech.Napoleonské pohlednice učarovaly před padesáti lety Miroslavu Kozlovi z Písku.

Má jich doma přes tisíc a další tísícovku dělají pohlednice z první světové války. Nejstarší má z roku 1840. „Hodně rodin mělo v první světové válce nějakého předka. Stává se, že mi lidé přinesou staré pozdravy z války, jestli bych jim je nepřeložil a já je koupím,“ popisuje.

Ze staré korespondence dýchá nostalgie. „Mám celou historii jednoho vojáka, který si dva roky psal s milenkou z Písecka. Napsal jí, že se z fronty asi nevrátí. A skutečně padl,“ vypráví Kozel.

Na burzu se přišlo podívat zhruba 350 lidí. Někteří odcházeli se zajímavým dárkem pod vánoční stromeček. K vidění nebyly jen pivní etikety a pohlednice, ale i dopisní známky, odznaky, medaile nebo hračky z kinder vajíček.

„Účastnili se členové různých klubů. Ve Sdružení sběratelů České republiky je devatenáct klubů. Generální rada vydává šestkrát ročně časopis Svět piva. Tam se mimo jiné uvádí i místa a čas pořádání burz,“ vysvětluje předseda píseckého Klubu sběratelů Jaroslav Řehůřek.