Na druhé straně to je o starost víc pro města a obce: Budou stačit předškolní a školní zařízení?


„V září jsem se vrátila do práce, ale nebylo to jednoduché. Bydlím nedaleko centra města a pro dcerku jsem nesehnala místo ani v mateřské škole v Pražské ulici, ani jinde poblíž. Nakonec jsem uspěla ve Strakonické ulici. Je to sem sice daleko, ale dcerka je v menším kolektivu spokojená,“ říká o vyřešení svého problému pětadvacetiletá Dagmar.


Nebyla jediná, na kterou čekalo stejné řešení. Dítě do mateřinky umístila, ale ne poblíž bydliště nebo pracoviště, jak původně plánovala. „Rodiče s tím musí počítat, že ne vždy umístí svého potomka do zařízení, které vybrali,“ doplňuje místostarostka Písku Hana Rambousová (VPM).


Město je zřizovatelem třinácti mateřských škol, do kterých se v tomto školním roce zapsalo 996 dětí. Kapacita je jen o osm míst větší. Vývoj porodnosti ukazuje, že počet „uchazečů“ o místo v mateřince se bude zvyšovat. Ovlivňuje to i skutečnost, že stále více maminek se z různých důvodů chce co nejdříve vrátit do zaměstnání.


„Chceme problémům s umístěním dětí předejít. Proto již od ledna příštího roku otevíráme další třídu v 9. mateřské škole v Alšově ulici. Další kapacity získáme rekonstrukcí mateřské školy v ulici Milady Horákové,“ uvedla místostarostka Rambousová.


Na rekonstrukci tohoto objektu město žádalo dotaci z Evropské unie. Nebylo však úspěšné a musí tedy sáhnout do vlastních zdrojů. V již schváleném rozpočtu na příští rok je na tuto akci vyčleněno patnáct milionů korun.


Zatímco děti s trvalým bydlištěm v Písku místo v mateřinkách najdou, přespolní takovou šanci nemají. Městské mateřské školy berou z okolních obcí jen předškoláky, a to zcela výjimečně.