„To je výše jen podle hrubých odhadů. U některých malých obcí s výrazně podhodnocenou cenou vodného a stočného a nutnými náklady na obnovu infrastruktury může také jít až o dvacet procent,“ uvedl ředitel prodeje Vodovody a kanalizace Jižní Čechy Ladislav Kos.

 Toto zvýšení ředitel prodeje zdůvodňuje především nárůstem vstupních nákladů, hlavně elektřiny a inflace obecně. „Je v tom také nutnost zvýšení mzdových prostředků pro naše provozní zaměstnance, jejichž mzdy jsou v rámci kraje podprůměrné,“ dodává Kos.

„Dalo se to čekat, že zdraží i vodu. Zdá se ale, že je stejně zbytečné s ní šetřit. Šetříme a oni zdražení zase zdůvodní malým odběrem,“ s mávnutím ruky si povzdechl Josef Kučera z Písku.
„O tomto doporučení na konkrétní zvýšení ceny vody jsem zatím neslyšel. Vyúčtování nám vodohospodáři předkládají koncem března a z toho se pak odvíjí cena vody na další období. U nás lidé platí 35 korun za kubík včetně DPH. Je to ale jen za vodu, kanalizaci máme ve své režii,“ vysvětlil systém v Ražicích starosta Jaroslav Němejc.

I Sepekov u Milevska a s ním další obce – Božetice a Přeštěnice spravují kanalizaci vlastními silami. „Právě včera jsme měli jednání s ekonomem VaKu. Cena vody bude vyšší, i když jsme tvrdě vyjednávali. Jinak by zvýšení bylo ještě výraznější,“ říká starosta městysu Sepekov Stanislav Sedláček.

"Dohodli jsme se i o vyšším pronájmu vodohospodářského majetku. Dosud nám platili velmi málo. A ještě si veškeré opravy hradíme z obecních peněz,“ konstatoval Sedláček. Jak dodal, v Sepekově za posledních osm let jde cena vody stále nahoru, a to z 15 na současných 25 korun. Pro příští rok se počítá s jejím navýšením na 27,50 koruny za kubík.