Letos stojí jeden gigajoule (GJ) pro topení 397,10 Kč, příští rok to bude 415,00 Kč, bez daně z přidané hodnoty (DPH). Tepelná energie pro ohřev vody bude stát 413,00 Kč za GJ (dosud 395,00 Kč), bez DPH.


„Cena tepelné energie se zvyšuje o čtyři a půl procenta, což ve srovnání s jinými městy není tak mnoho. Radní, kteří ceny schvalují, jsou si vědomi, že lidi čeká už tak od příštího roku dost velká vlna zdražování. Potvrdila se správnost postupu města, které má v Teplárně Písek majoritní podíl a může tak ovlivňovat cenu tepla,“ připomněl místostarosta Votěch Bubník (VPM), který je předsedou představenstva akciové společnosti Teplárna.


Písek vlastní 76,7 procenta akcií. V představenstvu kromě Vojtěcha Bubníka jsou ještě zastupitelé Bohumil Mergl (ODS), Otomar Gottstein (ODS) a Josef Tesař (KSČM). V dozorčí radě zasedají zastupitelé Vlasta Slavová (ODS), Miroslav Krejča (ČSSD) a Pavel Buček (SZ).


„Zdražení tepelné energie ovlivnil především růst cen uhlí, těžkého topného oleje, vody a elektřiny. Na druhé straně přiznivá zima snížila odběr tepelné energie. Zdražení vstupů je vyšší než navýšení ceny tepelné energie,“ připomněl ředitel Teplárny Písek František Sýkora. Propad v dodávce tepla ovlivňuje i odklad připojení nových lokalit, jako Amerika II, viladomy Hradiště, areál vojska a ukončení dodávek pro vodohospodářské strojírny.


„To si snad děláte legraci, že zdraží také teplo? Kdyby bylo jen u toho, ale to jsou vyšší nájmy, vyšší cena elektřiny, vody, plynu, zdražení v dopravě a kdo ví, co na nás ještě do konce roku spadne. Až to všechno poplatíme, co zbyde rodině na jídlo, oblečení a další věci,“ hodnotí situaci ve své čtyřčlenné rodině pětatřicetiletá Vilma Hanousková z Písku a dodává: „A to, naštěstí, máme zatím s manželem oba práci.“