Plátěné přístřešky, provizorní ohniště, staré nádobí, odpadky a nepořádek. I takový obrázek nabízejí břehy Orlického jezera, ještě před dvěma desítkami let velmi navštěvované turistické oblasti. Dnes už to neplatí. Domácí ani zahraniční turisté sem cestu příliš nehledají. Vedle znečištěné vody a nedostatečných služeb k tomu přispívá i nepořádek na březích.


„Jezdíme sem rybařit, ale zřejmě s tím skončíme. Dnes některé zátoky vypadají spíše jako stoky, na březích se válí plno odpadků. Jsou tady polorozpadlé přístřešky a člověk ani neví, kdo se v nich skrývá,“ postěžoval si dvaapadesátiletý Roman Bříza, rybář z Příbramska.


Vlastníkem jezerních břehů je stát a tyto pozemky spravuje Povodí Vltavy. Jeho pracovníci opakovaně vyzývají majitele černých staveb k jejich likvidaci, nebo je sami odstraňují .


„Opakovaně upozorňujeme na nelegální přístřešky a maringotky, ale i na další problémy. Jde například o nepovolené vjezdy aut na pozemky sousedních vlastníků, rozdělávání ohňů, ničení vegetace, neřešené odpadové hospodářství a likvidaci splašků. Nebezpečné jsou nepovolené terénní úpravy, které narušují stabilitu břehů,“ uvedla Petra Krainová, tisková mluvčí státního podniku Povodí Vltavy.


Letos na jaře pracovníci Povodí Vltavy zlikvidovali šestnáct objektů v lokalitě historicky nazývané Díra. Další černé stavby byly odstraněny v tomto týdnu. „V tomto případě šlo o objekty umístěné nad takzvanou hranicí maximálního vzdutí hladiny, tedy mimo koryto vodního toku,“ dodala Petra Krainová.


Připomněla dále, že podnik vynakládá každoročně nemalé prostředky na vytažení z vody, třídění a odvoz mnohdy velmi nebezpečných odpadů, jako jsou barely, televize, lednice nebo autobaterie.